Švajcarska i EU postigli trgovinski sporazum vrijedan 550 milijardi eura

Švajcarska i Evropska unija (EU) postigli su trgovinski sporazum čija se vrijednost procjenjuje na 550 milijardi eura i švajcarska poslovna zajednica ga je pozdravila kao veliki korak naprijed u jačanju ekonomskih veza, no ratifikacija sporazuma će ipak morati sačekati neizvjesnost mogućeg švajcarskog referenduma.

Predstavnici firmi i ekonomisti ističu da sporazum stabilizuje odnose između Švajcarske i EU-a, u koji odlazi više od polovine švajcarskog izvoza.

„Pristup tržištu je ključan. Trgovina s Evropom je temeljni kamen švajcarske ekonomije. Koristi neće biti vidljive odmah, ali na duži rok sigurno da“, tvrdi Samad Sarferaz sa Ekonomskog instituta u Cirihu.

Švajcarska ekonomija bi u 2025. trebalo rastom da nadmaši susjede. Prognoza je UBS-a stopa od 1,3 odsto naspram 0,9 odsto za Francusku i stagnacija za Njemačku.

Sarferaz naglašava da bi bez ovog sporazuma Švajcarska imala velike poremećaje u trgovini i pristupu tržištu EU-a.

Sporazum harmonizuje standarde, omogućava pristup istraživačkim programima i olakšava kretanje ljudi uz određena ograničenja kako bi se otklonila švajcarska bojazan od masovne imigracije.

Naročitu korist vidi švajcarski farmaceutski sektor na koji otpada 50 odsto tamošnjeg robnog izvoza i koji će sada imati pristup najboljim stručnjacima i istraživačima, kazao je portparol poslovne udruge farmaceutskih proizvođača Interpharma Georg Daerendinger.

Farmaceutski gigant Roche navodi da sporazum stvara plansku i zakonsku izvjesnost te da bi bez dopune postojećih ugovora švajcarski farmaceutski proizvodi imali veće troškove, navodi Reuters.

Jak franak je prisilio firme na veću efikasnost i specijalizaciju. Švajcarska je sklopila ugovore o slobodnoj trgovini s više od 30 zemalja, uključujući Indiju i Kinu.

Ipak, oko inostrane potražnje vlada zabrinutost, a sporazum s EU-om teško da će ponuditi brzo rješenje problema kakvi nastaju zbog stagnacije u susjednoj Njemačkoj.

„Ova godina je bila teška i zabrinuti smo da ipak još ne vidimo svjetlo na kraju tunela. Ovaj ugovor je tek početni korak za Švajcarsku, ali nedvosmisleno u pravom smjeru“, smatra Jean-Philippe Kohl, koji je zamjenik direktora Swissmema, lobija koji okuplja tehnološke i inženjerske firme i koji je objavio pad prodaje u sektoru za 4,2 odsto u prvih devet mjeseci ove godine.

Zanimljivo je da je Švajcarska narodna stranka, najjača politička grupacija u toj zemlji, objavila kako odbacuje takav trgovinski sporazum koji, kako navode, podređuje Švajcarsku EU-u, javlja Euronews.

„Sporazum je nedemokratski, nepouzdan i neprihvatljiv“, rekli su u saopštenju iz te stranke navodeći da će on dovesti do još veće imigracije i da će Švajcarska biti podvrgnuta presudama stranih sudija, misleći pritom na Evropski sud pravde koji dobija ovlašćenja arbitriranja u slučajevima sporova.

Slični Članci