Ovogodišnja suša nanijela je znatnu štetu mnogim vinogradima. Procjenjuje se da će rod u pojedinim krajevima biti manji za 20-30 posto, iako podaci s terena pokazuju da se u nekim dijelovima Srbije taj gubitak procjenjuje na 50 odsto, podaci su Udruženja za biljnu proizvodnju PKS.
“Prema podacima s terena, proizvođači su zadovoljni kvalitetom grožđa i postotkom šećera koji se kretao od 23-25 odsto, ali nisu zadovoljni količinama.” Uzimajući u obzir navedeno, procjenjuje se da će proizvodnja vina ove godine biti vrlo zahtjevna”, rekli su za N1 iz Udruženja.
Dok su visoke temperature u pojedinim regijama pogodovale koncentraciji aroma i kvaliteti, u drugima su, kako navode, donijele velike izazove proizvođačima, posebno u pogledu održavanja optimalne ravnoteže šećera i kiselina u grožđu.
Znatne štete koje su nastale u brojnim vinogradima upućuju na to da se u uzgoju vinove loze mnogo toga mora prilagoditi novim klimatskim izazovima, poručuju iz Udruženja za biljnu proizvodnju.
“Stoga se u narednom razdoblju moraju preduzeti ključni koraci u smislu odabira sorti otpornijih na visoke temperature, navodnjavanja, promjene agrotehničkih mjera te korištenja digitalnih tehnologija i podataka praćenja kako bi se optimizirale prakse i poduzele pravovremene mjere u vinogradima”, istaknuli su.
S obzirom na to da klimatske promjene ubrzavaju sazrijevanje grožđa, što rezultira vinima s višim procentom alkohola, iz Udruženja navode da će vinari biti primorani koristiti tehnike koje će omogućiti balansiranje navedenih činjenica, kao što su ranija berba i prilagodba procesa vrenja.
Mjere prilagođavanja svakako će pomoći ovoj grani poljoprivrede da uprkos sve izazovnijim klimatskim uslovima očuva kvalitet i kvantitet proizvodnje, objašnjavaju za portal N1.