U Tuzima je predstavljen nacrt Strategije razvoja održivog turizma, koja je rezultat zajedničke saradnje Parkova Dinarida, Lokalne turističke organizacije opštine Tuzi i konsultatkinje Kirsi Hyvaerinen.
Ovim dokumentom prepoznati su turisticki potencijali opštine poput: razvoja biciklizma, penjanja, pakraftinga, kajakinga ali i tematskih staza koje će na adekvatan nacin predstaviti prirodne i kulturne vrijednosti opstine Tuzi.
Izrada Strategije razvoja održivog turizma u opštini Tuzi je od izuzetnog značaja za funkcionisanje Turističke organizacije Opštine Tuzi, poručila je direktorica te organizacije Leonora Dedivanović. Ona je to kazala na konferenciji koja je održana pod pokroviteljstvom Parkova Dinarida – Mreža zaštićenih područja Dinarida pod nazivom “Integralno upravljanje rijekom Cijevnom, izazovi i perspektive”.
Kako je navela, bez jasne strategije razvoja nema ni dobrih rezultata. Pohvalila je izuzetnu saradnju sa Parkovima Dinarida, gdje su, kako je kazala, udruženim snagama došli do ove strategije, za koju se nada da će u narednom periodu biti i realizovana.
“Nadam se da ćemo za nekoliko godina imati još bolju, veću, jasniju strategiju i put razvoja, ne samo za turizam u našoj opštini nego i za turizam u cijeloj Crnoj Gori. Turizam je grana koja se ubrzano razvija, a mi u našoj opštini osim rijeke Cijevne imamo mnogo turističkih potencijala, ne samo onih koji se tiču prirodnih bogatstava, već i istorijskih, kulturnih i svih ostalih potencijala koji se uz dobra znanja i jasan put mogu na najbolji način razviti”, zaključila je ona.
Nakon prezentacije Strategije, konsultantkinja Kirsi Hyvaerinen je kazala da opština Tuzi ima ogroman potencijal, ali da kao mala opština nema razvijen turistički proizvod.
“Još uvijek nema razvijen brend i dosta stvari mora da se mijenja iz korijena, zajedno sa lokalnom zajednicom, sa ljudima koji poznaju teren i prirodu ovog kraja, kao i prošlost i kulturu ovog podneblja. Na ovom prostoru postoji nekih 600 porodica koji žive u ruralnom dijelu, a samo se dvije bave seoskim turizmom, što dovoljno govori koliko još napora moramo da uložimo da bi se turistička ponuda Tuzi upotpunila”, rekla je ona.
Jedan od najvećih dragulja ove opštine i najveći turistički potencijal je svakako rijeka Cijevna, koja trenutno nema svoj menadžement, poručila je Hyvaerinen.
“Generalno, cijeloj destinaciji nedostaje menadžment koji će se baviti stvarima na održivi način, uz određene alatke. Druga i ključna stvar koja svakako nedostaje je dobra komunikacija između lokalnih institucija sa lokalnom zajednicom. Mislim da postoji volja i znanje, samo je potrebnorealizovati ovu strategiju”, zaključila je ona.
Potrebno je daleko veće razumijevanje donosilaca odluka na lokalnom nivou o benefitima koje zaštita prirode u ovom slučaju zaštita rijeke Cijevne i kanjona donosi lokalnoj zajednici. U konačnom, razvoju turizma mora prethoditi zaštita prirode i uključivanje lokalne zajednice”, istakla je Milica Kandić iz Parkova Dinarida.
Aktivnosti za izradu Strategije podržane su u okviru projekta: “Doprinos efikasnijem upravljanju spomenikom prirode Kanjon rijeke Cijevne” finansiranog od strane CEPF a i Birdlife International.