- Štrajk prijeti da uzdrma američku ekonomiju nedjelju dana prije predsjedničkih izbora
- Poslodavci podigli ponudu za plate na povećanje od 50%, radnici traže 77%
Hiljade radnika na dokovima od Mejna do Teksasa stupilo je u štrajk koji preti da uzdrma američku ekonomiju samo pet nedelja uoči predsjedničkih izbora, objavio je Vol Strit žurnal. Ugovor između Pomorske alijanse Sjedinjenih Država, koja predstavlja luke, i otprilike 45.000 članova Međunarodnog udruženja brodara (ILA) istekao je u ponoć, što je navelo radnike da napuste svoja radna mjesta u prvom štrajku sindikata od 1977. godine.
Poslodavci u luci podigli su svoju ponudu za plate na povećanje od 50% tokom šest godina, u odnosu na prethodnih 40%, ali je ILA tražila povećanje plata za 77% tokom šest godina.
Neki analitičari kažu da očekuju da će administracija američkog predsednika Džoa Bajdena intervenisati ako štrajk potraje duže od nedjelju dana.
Kakav će biti ekonomski uticaj?
Štrajk bi mogao da utiče na više od trećine izvoza i uvoza, što bi pogodilo američki ekonomski rast u iznosu od najmanje 4,5 milijardi dolara svake nedelje štrajka, kaže Grejs Zemer, saradnica američkog ekonomiste u Okford Economics-u, iako su drugi procijenili ekonomski udar bi mogao biti veći. Ona je rekla da bi više od 100.000 ljudi moglo biti privremeno bez posla kako se uticaj obustave širi.
Na koje robe će štrajk uticati?
Vremenski osjetljivi proizvodi, kao što je hrana, vjerovatno će biti među robama na koje će prvo uticati ova obustava rada. Kako kažu analitičari, “ovo je najgora stvar koja je sada mogla da se desi”.
Dotične luke obrađuju oko 14% poljoprivrednog izvoza koji se otprema morskim putem i više od polovine uvoza, uključujući značajan udeo trgovine bananama i čokoladom, prema Farmerskom birou. Ostali sektori izloženi poremećajima uključuju kalaj, duvan i nikotin, saopštila je Oksford ekonomika. Firme za odjeću i obuću, kao i evropski proizvođači automobila, koji mnoge svoje pošiljke usmjeravaju kroz luku Baltimor, takođe će biti pogođen.
Uvoz u SAD je porastao tokom ljeta, pošto su mnoga preduzeća preduzela korake da ubrzaju isporuke uoči štrajka.
„Mislim da nećemo videti trenutne, značajne ekonomske posljedice… ali tokom nedelja, ako štrajk potraje toliko dugo, možemo početi da primjećujemo da cijene rastu i da dođe do nestašice robe“, rekao je Set Haris, profesor na Univerzitetu Northeastern i bivši savjetnik Bele kuće za pitanja rada.