Štetne odluke koje ugrožavaju turizam

Izmjenu Zakona o PDV-u, kojom je, između ostalog, predviđenajedinstvena stopa PDV-a u turizmu od 15 odsto, što podrazumijeva povećanje sa sedam odsto za smještaj, odnosno smanjenje sa 21 odsto za ugostiteljske usluge, hotelijeri će osjetiti iduće godine, jer se može očekivati da će se cijene povećati između deset i 20 odsto kazao je Pobjedi predsjednik Udruženja hotela Crne Gore Nikola Pejović.
Očekuje da će se uz PDV povećati i sve ostale cijene, uključujući i angažovanje radne snage.

-Uvode minimalne zarade od 600 i 800 eura, a niko neće da vam radi ispod 1.000 eura kazao je Pejović.

Dodaje da Vlada nije uzela u obzir njihovo protivljenje povećanju PDV-a za smještaj te da im je Fiskalna strategija predstavljena, kad i ostalim privrednicima, bez prethodnih konsultacija. Naruku im, kako objašnjava Pejović, ne ide ni to što je ova sezona bila lošija, te da su eventualno bolje prošli oni koji su obezbijedili fiksni zakup na 90 ili 120 dana po nešto nižim cijenama, dok su lošiju sezonu hotelijeri, koji su smještaj prodavali individualno, i te kako osjetili.

-Sljedeća godina će biti veliki problem. Ali pošto mi u svim institucijama imamo stručnjake koji su nekad držali i vodili hotele, oni sigurno najbolje znaju naše probleme kazao je ironično Pejović dodajući da bi njih trebalo pitati gdje će Crna Gora biti za koju godinu. Na Vladine odgovore na kritike oko povećanja PDV-a da je privrednicima smanjeno opterećenje na zarade, Pejović naglašava da im to nije kompenzacija.

-Mi pojačanu radnu snagu imamo samo tokom sezone, dok tokom godine radi uglavnom lokalno stanovništvo. Veliki je problem i to što nema dovoljno radne snage, nego se moraju dovoditi iz trećih zemalja, ali i tu imamo značajna zakonska ogranič enja u broju stranaca koji mogu doći da rade ukazuje Pejović.

BIĆE ŠTETE

Upitan koliku će štetu pretrpjeti hotelijeri koji su prije povećanja PDV-a već prodali određene smještajne kapacitete za iduću godinu, Pejović navodi da se to u ovom trenutku ne može odrediti.

-Ti hoteli koji su fiksirali cijenu prema partnerima će kiksati, to je sigurno, ali ne možemo sada procijeniti kolika će biti šteta. Mislim da će to biti veliki minus za sve hotelijere, ali to možemo znati tek sljedeće godine kada nam članovi udruženja budu dostavili podatke -kazao je Pejović.

Jedan od članova udruženja ocjenjuje da će povećanje PDV-a uticati na rast svih cijena te da će to sigurno odbiti turiste da dođu u Crnu Goru, koja je i ove godine slovila za skuplju destinaciju u odnosu na okruženje.

-S obzirom na to da nemamo partnera u Vladi, trebalo bi se obratiti za subvencije za prodate kapacitete za iduću sezonu prije povećanja PDV-a ocijenio je jedan od hotelijera. Pejović problematizuje i to što većina zemalja u regionu ima niži PDV u odnosu na Crnu Goru, posebno u turističkim destinacijama, pitajući se ko je smislio tako nešto.
-Ako Albanija ima PDV šest odsto, Hrvatska 13 odsto, zašto Crna Gora ima 15 odsto? Mi ništa nećemo uraditi više sa ovim, samo možemo da izgubimo upozorava Pejović. Naglašava da je turizam ključna grana crnogorske ekonomije koja samo kroz usluge smještaja i ishrane, prema podacima od prošle godine, zapošljava 24.575 osoba.

-Mi ćemo nastaviti da se borimo, ali dok god ne budemo imali čovjeka iz turizma u vlasti, kao što je slučaj u Hrvatskoj, ovo je sve samo ,,mlaćenje prazne slame poručuj e Pejović.

Ukazuje da se osim sa visokim nametima, srijeću i sa nelojalnom konkurencijom, ali da se problemom sive ekonomije institucije ne bave.

-U posljednje tri godine ugasilo se dvadesetak hotela i prešlo u privatni smještaj, jer im je to jednostavnije. Mislim da će opstati samo veliki hoteli sa četiri ili pet zvjezdica, ali da će se dosta manjih ugasiti ocjenjuje Pejović.

 

Slični Članci