Ročište u Privrednom sudu povodom tužbe bivšeg avio-prevoznika Montenegroerlajnza u stečaju protiv države Crne Gore, odloženo je do polovine decembra. To je drugo odlaganje ročište zaredom u ovom sporu koje je počelo u februaru 2023. godine, dakle skoro prije dvije godine.
Ovog puta sudija u sporu Radmila Perović donijela je odluku o odlaganju jer je zamjenik zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore Ivan Vukićević, koji u sporu zastupa državu, zatražio da mu se pruži uvid u obimne stečajne spise Montenegroerlajnza, koji se vode pod brojem st. br. 164/21, sa čim se saglasio zastupnik tužioca, advokat Boris Ćorsović.
Bivši državni avio-prevoznik, koji je otišao u stečaj u aprilu 2021. godine, traži od Crne Gore da joj isplati 100 miliona sa zateznim kamatama.
Stečajna uprava Montenegroerlajnza je pokrenula spor zbog navodnog neispunjavanja obaveza iz posebnog leks specijalisa za ovu kompaniju, odnosno Zakona o ulaganju u konsolidaciju i razvoj Montengroerlajnza, koji je donijela Vlada u mandatu premijera Duška Markovića.Iz te kompanije su tvrdili da je po leks specijalisu trebalo da im se isplati 143 miliona eura, ali da je izmireno samo 37 miliona eura. Leks specijalis je donijet zbog pomoći ovoj avio-kompaniji koja je godinama poslovala u minusu.
Prema podacima Centralne banke, račun Montenegroerlajnza prije uvođenja stečaja bio u blokadi na iznos od više od 20 miliona eura.
Agencija za zaštitu konkurencije je u 2021. donijela rješenje da su Montenegroerlajnzu nelegalno dodijeljena 43 miliona eura, te da novčana pomoć nije u skladu sa Zakonom o državnoj pomoći, kao ni sa obavezama Crne Gore iz Sporazuma o pridruživanju Evropskoj uniji.
Tom prilikom Agencija je obavezala Ministarstvo kapitalnih investicija da pokrene proceduru povrata tog nezakonito isplaćenog novca. Skupština je zatim ukinula leks specijalis, a Montenegroerlajnz je otišao u stečaj.
Nakon što je Vlada saopštila da ne postoje pravne mogućnosti da se da državna pomoć avio-kompaniji, svi letovi Montenegroerlajnza su obustavljeni, što je označilo i suštinski kraj ove nacionalne avio-kompanije.
Od države se traži da, po osnovu Zakona o ulaganju u konsolidaciju i razvoj Montenegroerlajnza, isplati 15 miliona za poreze i doprinose, 17 miliona duga Aerodromima, za izmirenje obaveza od 3,8 miliona, za nabavku aviona 60,5 miliona i za restauraciju motora 3,9 miliona. Ovim zakonom, koji je donesen 30. decembra 2019. godine, predviđeno je da država isplati bivšem avio-prevozniku 25 miliona eura za namirenje duga po osnovu poreza i doprinosa, putem pretvaranja duga u kapital. Zakon o ulaganju u konsolidaciju i razvoj Montenegroerlajnza propisuje i da će se sredstva za namirenje ovog duga definisati godišnjim budžetom.
Stečaj otvorio Blažo Jovanić
U bivšoj nacionalnoj avio-kompaniji otvoren je stečaj na zahtjev Uprave prihoda i carina zbog poreskog duga od 11,9 miliona eura.
Stečaj je početkom 2021. godine otvorio tadašnji predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić.
Prvi stečajni upravnik Montenegroerlajnza u ovom postupku bio je Saša Zejak.
Privredni sud je zatim imenovao Milana Radulovića za stečajnog upravnika propale avio-kompanije, i to pet mjeseci nakon hapšenja Zejaka.
Izvor: Dan