Šta se krije iza zavodljivih cijena Temua? Upitna održivost i transparentnost

Cijene na platformi Temu toliko su niske da je ponekad teško odoljeti dodavanju proizvoda u virtuelnu korpu, ali da li se ikada zapitate zašto je nešto toliko jeftino? Kvalitet, zaposleni, ekološki standardi… sve su to stvari na kojima ova platforma štedi kako bi vaši proizvodi mogli preći pola svijeta, a da vas to ne košta cijelo bogatstvo.

Temu je osvojio svjetsko tržište u manje od dvije godine i postao poznat po nerealno jeftinim proizvodima. O uspjehu platforme puno govori činjenica da je u septembru ove godine aplikacija preuzeta više od 47 miliona puta širom svijeta, što je, prema podacima Statiste, čini popularnijom od Amazonove aplikacije.

Ipak, iza ove popularnosti stoje etički diskutabilni marketinški trikovi, strategije i poslovanje kineske kompanije PDD Holding, koja stoji iza popularne aplikacije. Evo o čemu bi trebalo razmisliti prije nego što sljedeći put naručite s Temua.

(Ne)kvalitet i (ne)održivost

Prodaja nekvalitetnih proizvoda i podsticanje masovne kupovine potpuno je suprotno ideji održivosti. Dok nas klimatolozi i ekolozi pokušavaju edukovati o tome da masovna potrošnja, brza moda i stvaranje otpada doprinose problemu klimatskih promjena, Temu nas svojim jeftinim proizvodima mami da zaboravimo da je najveća cijena koju plaćamo zapravo ekološka katastrofa.

Problem je i to što kompanija ne dijeli informacije o tome koliko brine o uticaju na životnu sredinu, a ni povećana količina dostave paketa nije dobra za ekologiju. Naime, rast online trgovine općenito je u fokus stavio pitanje održivosti ove industrije. Dostava proizvoda, kao i besplatni povrati, doprinose stvaranju dodatnih emisija zbog transporta.

Prema podacima Statiste, u najvećim urbanim područjima širom svijeta emisije ugljen-dioksida zbog logistike online trgovine prognoziraju se na oko 25 miliona metričkih tona CO2 do 2030. godine. Osim transporta i dostave, postoje i drugi aspekti online kupovine koji ne pomažu ekologiji. Primjera radi, u 2022. godini procijenjeno je da je više od četiri milijarde tona vraćenih artikala završilo na deponijama u SAD-u.

Iako ovo nije samo problem Temua, procjenjuje se da se iz Temua i konkurentske platforme Shein svakodnevno u SAD šalje između 600 hiljada i milion paketa.

Ipak, zbog brojnih kritika u vezi sa održivošću, Temu je prošle godine ušao u partnerstvo s organizacijom Trees for the Future kako bi sadio drveće širom Afrike.

“Drveće koje finansiraju Temu i njegovi korisnici pozitivno doprinosi obnovi hektara zemlje i podržava lokalne zajednice,” piše na njihovoj stranici. Ipak, mnogi smatraju da se radi o greenwashingu.

Osim štetnog uticaja na životnu sredinu, Temu ugrožava i lokalne proizvođače. Naime, oni koji proizvode u manjim količinama, održivo i lokalno, često imaju više cijene i teško se mogu takmičiti s masovnim proizvođačima, osim po pitanju kvaliteta. Zbog toga je Temu doveo do rastuće frustracije među trgovcima i prodavcima koji smatraju da im online trgovinski gigant sve više uništava prihode.

Nedostatak transparentnosti

Dodatni problem Temua je i manjak transparentnosti. Naime, uglavnom nema potpunih informacija o proizvodima koje kupujete na Temuu, pa tako nećete znati ništa o sastavu proizvoda ili, na primjer, mogućim reakcijama za ljude s alergijama.

Platforma je generalno na udaru kritika zbog manjka transparentnosti. O poslovanju same kompanije se malo zna. Iako su do 2021. godine objavljivali sve podatke, kompanija više ne objavljuje bruto vrijednost robe, čime bi se dobio uvid u kompletan ekosistem prodaje.

Takođe, nije poznato kako kompanija tretira svoje zaposlene. Nedavno su se pojavile priče o lošim radnim uslovima za zaposlene, uz tvrdnje da PDD od njih zahtijeva rad od 11 do 23 sata, šest dana u sedmici, uz prekovremeni rad. Kompanija je na te optužbe samo odgovorila da nisu tačne, ali to nikada nisu zaista dokazali.

Marketinški trikovi i oglašavanje

Temu je takođe kritikovan zbog stalnih popusta, promotivnih ponuda, programa preporuka i gamifikacije iskustva kupovine jer sve to podstiče korisnike na neprekidnu kupovinu. Kupovina na Temuu često se poredi s efektom koji ima klađenje, što nije slučajno.

Dio taktike kompanije jeste podsticanje osjećaja da “nemamo šta da izgubimo”, slično kao kod igara na sreću, s ciljem da privuče ljude na stranicu koja ih zatim “natjera” na skrolanje i kupovinu.

“Temu se trenutno fokusira na rast. Cilj je privući ljude na stranicu, navesti ih da kupuju. Ako postanu zavisniji, možda će kasnije postati tolerantniji na povećanje cijena,” nedavno je za Bloomberg objasnio Neil Saunders, analitičar u GlobalData Retailu.

Pored toga, Temu je postao popularan zahvaljujući velikom marketinškom budžetu i manipulativnim taktikama koje “tjeraju” ljude na kupovinu.

Digitalni strateg David Peranić i stručnjak za psihologiju marketinga Roberto Levak iz Scoremindsa su nedavno za Bloomberg Adria objasnili da iako je korišćenje psiholoških principa u marketingu uobičajeno, postoje etičke granice koje se ne bi smjele prelaziti. Kada je riječ o Temuovoj komunikaciji i oglašivačkoj strategiji, smatraju da postoje etički upitni elementi.

Na primjer, kao jednu od taktika, Temu često koristi sitna slova u oglasima. Zbog toga kupci često ne vide ili ne obrate pažnju na važne informacije o cijeni proizvoda ili ponudi, već se fokusiraju na ono što Temu stavi u prvi plan. Tako Temu privlači ljude da posjete njihovu stranicu.

“Oglašavanje ne smije biti zavaravajuće ili manipulativno, a korisnici imaju pravo na jasne i tačne informacije o proizvodima i uslugama koje kupuju,” istakli su Peranić i Levak.

Zbog svega ovoga, i Evropska unija i SAD pooštravaju uslove poslovanja kineskog giganta na svojim tržištima. Nadležni organi u SAD-u zatražili su dodatne informacije o usklađenosti sa zakonima protiv prisilnog rada, zahtijevajući poboljšanje transparentnosti, dok će dodatni pritisak biti stvoren uvođenjem carina na robu s Temua, prenosi Bloomberg Adria.

Takođe, Evropska komisija je ove sedmice objavila da je pokrenula službeni postupak kako bi procijenila da li je Temu prekršio Akt o digitalnim uslugama u oblastima povezanim s prodajom nezakonitih proizvoda, dizajnom usluge koji potencijalno stvara zavisnost, sistemima koji se koriste za preporuke kupovina korisnicima te pristupom podacima za istraživače.

“Želimo osigurati da Temu poštuje Akt o digitalnim uslugama, posebno kako bi se osiguralo da proizvodi koji se prodaju na njihovoj platformi ispunjavaju standarde EU-a i ne štete potrošačima. Naša provedba će jamčiti jednake uslove i da svaka platforma, uključujući Temu, u potpunosti poštuje zakone koji naše evropsko tržište čine sigurnim i pravednim za sve,” izjavila je izvršna potpredsjednica Komisije Margrethe Vestager, stoji u saopštenju.

Slični Članci