Šta se dešava sa njemačkom ekonomijom i tržištem nekretnina?

Sve više ljudi u Njemačkoj očajnički traže stan, ponuda je mala, kirije sve veće, dohodak nije više dovoljan za dobar stan što razara njemačko društvo, piše Dojče vele.

Ko želi lijep stan u dobrom kraju Berlina, mora da bude imućan, piše portal i navodi da je na jednom portalu u ponudi četvorosoban stan u četvrti Šarlotenburg, 182 kvadratna metra, namješten, a da mu je cijena 8.190 eura mjesečno, plus režijski troškovi.

Njemačka stambena kriza u brojkama

  • Prosječan neto dohodak 2.165 eura
  • Najpovoljniji stan u Berlinu 725 eura mjesečno
  • 46 odsto kvota stambenog vlasništva
  • kupovina svog stana skoro pa nemoguća

“Ponuda mjeseca” je stan od 69 kvadrata u istočnim predgrađima za 725 eura. Stan je na šestom spratu, bez lifta, traži se “sportska porodica” koja “voli da majstoriše”, pošto stan treba i renovirati.

U Njemačkoj prosečan neto dohodak iznosi 2.165 eura. Oko trećine prihoda se daje za kiriju, ali ako se iznajmljuje novi stan, onda to više nije dovoljno.

Njemačka je tradicionalno podstanarska zemlja. Kvota vlasništva stambenog prostora u Evropi iznosi prosečno 70 odsto, a u Njemačkoj je tek 46 procenata.

U velikim gradovima taj procenat je još manji, na primjer, u Hamburgu je oko 22 odsto, a u Berlinu samo 14 odsto.

Nekretnine poskupljuju širom svijeta

Širom svijeta rastu cijene nekretnina, Institut ifo kao i Institut za švajcarsku ekonomsku politiku su u jednom istraživanju predvideli da se u narednih 10 godina može računati sa godišnjim rastom cijena gradnje od devet odsto.

Za Njemačku je predviđeno sedam odsto rasta. Uzmu li se u obzir i povećanja kamata za stambene kredite, sve to često čini kupovinu sopstvenog stana ili kuće nemogućom.

(DW)

Slični Članci