Kompanija će početi sa trgovinom na Njujorškoj berzi pod imenom SPOT. Prema izjavama iz kompanije, akcije su kupovane po cijeni od 132.50 dolara u privatnim transakcijama, što daje procjenu da je kompanija vrijedna preko 23 milijardi dolara.
Spotify je tržišni lider u strimingu muzičkih servisa na globalnom nivou, sa 71 milion pretplatnika i više od 159 miliona aktivnih slušaoca na mjesečnom nivou od decembra 2017. godine. Dostupna je u 61 zemlji. Njoj najbliži rival je Apple Music, koji je poprilično iza, sa svojih 36 miliona pretplatnika.
Kompanija je prijavila prihod od 2,37 milijardi dolara u 2015. godini, 3.6 u 2016. godini i 4.99 u 2017. godini sa rastom broja pretplatnika od 46% svake godine.
Kompanija u 2017. godini objavila gubitak od 1.5 milijardi dolara i suočila se sa značajnim izazovim zbog svog poslovnog modela, uključujući rizike zbog promjenljivih i nepredvidivih autorskih prava koje plaća muzičkim kućama, izdavačima i piscima pesama.
„Naša ideja je bila da promijenimo imidž muzičke industrije i da omogućimo bolji način za sve, izvodjače i korisnike, da izvuku korist digitalne transformacije muzičke industrije“, navode iz kompanije. „Spotify je formiran na vjerovanju da je muzika univerzalna i da je streaming jasniji i besprekorniji pristup modelu koji koristi i umjetnicima i muzičkim fanovima“
Spotify-eva javna ponuda akcija neće biti garantovana, što znači da ne postoji zvanična cijena postavljena od pokrovitelja emisije akcija (Goldman Sachs, Morgan Stanley i Allen & Company), već će se cijena utvrditi na Njujorškoj berzi, uparivanjem naloga tražnje i kupovine, bez upisa akcija i dostavljanja cijena u preberzanskom postupku preko knjige naloga.
Ekonomski.net