Poznati milijarder i investitor Džordž Soros upozorio je da će agresivna podsticajna politika koju je pokrenula ECB povećati nejednakost u EU.
Evropska centralna banka se juče obavezala da će ubrizgati najmanje 1,1 bilion eura u posrnulu privredu eurozone, što bi, prema ocjenama Sorosa, moglo imati ozbiljne političke posljedice, prenosi britanski servis.
Američki poslovni magnat, porijeklom iz Mađarske, takođe je poručio da prekomjerno oslanjanje na monetarnu politiku doprinosi bogaćenju vlasnika nekretnina i istovremeno ne labavi pritisak na smanjenje plata, ali i da bi ovakva mjera ECB-a trebalo da pokrene privredni rast u Evropskoj uniji.
„ECB-ova metoda, poznatija kao kvantitativno labavljenje (QE), sadrži veoma moćan paket mjera koje su uveliko premašile očekivanja tržišta“, naveo je Soros, i upozorio da će kvantitativno labavljenje povećati nejednakost između bogatih i siromašnih u Evropi.
Na pitanje da li će najnovija runda QE uticati na odlaganje ekonomskih reformi u pojedinim evropskim zemljama, Soros je ocijenio da ako postoji privredni rast, to može olakšati zemljama, poput Francuske, izmjenu njihovog finansijskog sistema.
Pored toga, pozvao je evropske zemlje da troše više na finansiranje infrastrukturnih projekata, kao što su gradnja energetskih gasovoda, elektromreža i puteva.
Soros je svjetskoj javnosti postao poznat prije više od 20 godina kada je njegov „Soros menadžerski fond“ 16. septembra 1992. stavio ulog od oko milijardu dolara na kladionicu, kladeći se da će centralna banka Engleske morati da devalvira britansku funtu.
„Najzad sam se povukao iz upravljanja sopstvenim novcem. Ovaj put je konačno“, zaključio je Soros.