Kompanija je započela svoj berzanski život na njujorškoj berzi po cijeni od 245 dolara po akciji, umjesto na 120 dolara koju su postavili kao target bankari koji su vodili proces izlaska na berzu, a zatim je dostigla čak 319 dolara, da bi prije zatvaranja berze dan završila na 254 dolara, prenosi portal Berze.me.
Izlazak na berzu, koji je popularnu Pahuljicu (engl Snowflake) procijenio na 70,4 milijarde dolara vrijednosti, bio je najveći do sada ove godine i najveći ikada za proizvođače softvera, prema podacima Renaissance Capital-a koji prati IPO-e.
To je ujedno bio i željno očekivani dan isplate za investitore rizičnog kapitala kompanije Snowflake (tzv venture capital investors), koji su prije samo sedam mjeseci procijenili ovaj start-up na 12,4 milijarde dolara.
Prihod kompanije brzo raste, skočivši u prvih šest mjeseci godine 133 posto na 242 miliona dolara, u odnosu na 104 miliona dolara u istom periodu prošle godine.
Ali to je I dalje nedovoljno, s obzirom da kompanija bilježi gubitak od 171 milion dolara u prvoj polovini ove godine.
Nakon zatišja u novim IPO-ima tokom nestabilnih ranih mjeseci krize s koronavirusom ovog proljeća, novi su se izlasci na berzu i ubrzali posljednjih sedmica.
Idruge kompanije takođe žure da izađu na berzu prije američkih izbora 3. novembra, koji bi potencijalno mogli biti razlog veće nestabilnosti. Među njima su Airbnb, kompanija za iznajmljivanje stanova I kuća; DoorDash, dostavljač isporuka na zahtjev; Wish, web stranica za e-trgovinu; Palantir, upravljanje podacima; OpenDoor, tržište nekretnina; i Asana, softver proizvođač.
Investitori su željni podržati izlaske na berzu popularnih tech kompanija, sa željom da ostvare sočne povrate na brzinu.
Posljednjih godina investitori su bili sumnjičavi prema inicijalnim ponudama tech start-upova. Prošle godine Uberov IPO nije prošao slavno, dok je WeWork, kompanija koja pruže usluge co-workinga, povukla je svoj IPO nakon intenzivnog ispitivanja tržišta.