Globalna potrošnja na videoigre trebalo bi da dosegne 215 milijardi dolara do 2027. godine, prema Omdiji. Nakon povećanja od 50 odsto u 2022, transmedijski prostor nastavlja da se širi i profitira kako sve više franšiza videoigara ulazi na velike i male ekrane.
“Uz sve veći broj IP adaptacija igara od 1980-tih, kvalitet i percepcija potrošača o ovom sadržaju značajno su se poboljšali posljednjih godina. Usluge striminga i studiji trebaju više sadržaja kako bi unovčili svoje usluge i postigli profitabilnost, a potrošači zahtijevaju sve više sadržaja”, istakla je Maria Rua Aguete, viša direktorica u Omdijinoj praksi za medije i zabavu.
“Dani loših naslova kao što su ‘Tomb Raider: 5.5’ ili ‘House of the Dead: 2.1’ davno su iza nas. Visoko uspješne TV serije kao što su Netflixov ‘The Witcher’ ili HBO-ov ‘The Last of Us’ dokazuju da su kvalitet, ulaganje i adaptacije na vrhunskom nivou”, objašnjava Maria Rua Aguete.
Broj naslova dostupnih na američkim SVOD uslugama premašio je 40.000 naslova od trećeg kvartala 2022. Potrošnja na programiranje u SAD-u takođe je porasla 11 odsto u 2022, dosegnuvši 122,4 milijarde dolara. Istraživanje je takođe rangiralo zemlje prema potrošnji na sadržaj i usluge povezane s videoigrama u posljednjih deset godina, pri čemu su SAD, Kina, Japan, UK i Južna Koreja zauzeli prvih pet pozicija. Omdijino istraživanje pokazalo je da je zajednica igrača mnogo veća od ljubitelja fima u svim uzrastima. Više od 50 odsto demografske grupe od 55 do 64 godine preferira igranje igrica u odnosu na bioskop u SAD-u, dok žene prednjače u mobilnom igranju igara u Ujedinjenom Kraljevstvu i Njemačkoj.
“Kao pompa i uzbuđenje oko filma ‘Super Mario Bros’, jedne od najpopularnijih franšiza videoigara koja bi se vraća na veliki ekran, popularnost naučno-fantastične serije ‘The Last of Us’ i ‘Stranger Things’ se nastavlja, nije iznenađenje da se očekuje da će prihodi od igara doseći stratosferski nivo zahvaljujući rastućem katalogu filmskih i televizijskih adaptacija”, zaključila je Rua Aguete.
Lider