Smanjenje obavezne rezerve banaka trend u EU

Smanjenje obavezne rezerve podstiče kreditnu aktivnost banaka, pojeftinjuje kapital, ubacuje novac u privredu i ubrzava ekonomski rast, kazali su iz Centralne banke demantujući Nebojšu Medojevića koji tvrdi da su time ugrozili depozite. Savjet CBCG je u ponedjeljak stopu obavezne rezerve smanjio sa 9,5 na 7,5 odsto i sa 8,5 na 6,5 odsto.

“Promijenili smo period izdvajanja obavezne rezerve sa nedjeljnog na mjesečni i potpuno ga harmonizovali sa standardom u Evropskoj monetarnoj uniji. Snižavanjem stope efektivna kamatna stopa obavezne rezerve biće malo iznad 7 odsto, što je 3,5 puta više nego u EMU. Do ulaska u EMU moraće se svesti na dva odsto”, pojasnili su iz CBCG.

Objasnili su da je obavezna rezerva u jednom periodu bila značajan instrument monetarne politike, ali je zbog promjena finansijskih struktura, režima monetarne politike i prirode finansijskog sistema u velikoj mjeri izgubila na značaju. Pošto je izdvajaju samo banke, predstavlja i jednu vrstu skrivenog oporezivanja bankarskog sistema. Zbog toga je prisutna globalna tendencija snižavanja stope ove rezerve. Komentarišući Medojevićev stav da su trebali da povećaju obaveznu rezervu, u CBCG kažu da bi to snizilo sredstva za kreditiranje i uzrokovalo rast kamatnih stopa.

“Svaki ozbiljan ekonomista složiće se da je ubrzanje kreditne aktivnosti ključni faktor ekonomskog rasta, a ove mjere su usmjerene ka tome”, kažu u CBCG i podsjećaju da je prvi set izmjena obavezne rezerve donesen prošle godine, kada je komercijalnim bankama zabranjeno da poslije 31. decembra 2016. izdvajaju dio obavezne rezerve u državne zapise, što je takođe usklađivanje sa EU

Pobjeda

Slični Članci