Slučajno otkriveno samoobnavljajuće staklo (video)

Japanski naučnik otkrio je slučajno novi tip stakla koje se može popraviti prosto tako što se slomljeni dijelove pritisnu i spoje zajedno. Ipak, treba sačaketi da se ta inovacija nametne i pojavi u industriji.

Ji Janagisava, naučnik sa Univerziteta u Tokiju, kazao je da je otkrio novi materijal slučajno dok je proučavao lijepkove sposobne za djelovanje na vlažnim površinama.

U laboratorijskom ogledu 33-godišnji Janagisava lomi na pola mali komad stakla, a zatim spaja dva dijela jedan uz drugi. Nakon 30 sekundi na sobnoj temperaturi slijedi “čudo” – staklo je ponovno u jednom komadu.

Komad rekonstruisanog stakla čini se otporan.

To organsko staklo, slično akrilskom staklu, proizvodi se iz kombinacije polimera, polietera i tioureje ili tiokarbamida, čija hidrogena povezanost daje staklu samoobnavljajuću sposobnost, po istraživanju Janagisave.

Drugi naučnici pokazali su slična svojstva s kaučukom ili gelom, ali je japanski istraživač prvi koji je do njih došao s jednim tipom stakla, a da nije morao prethodno da ga otopi.

Ta bi inovacija mogla omogućiti udvostručen ili čak utrostručen rok trajanja brojnih predmeta od stakla, poput automobilskog vetrobranskog stakla ili građevinskog materijala, smatra naučnik.

Slični Članci