Cijene nekretinina porasle su u periodu april-jun u 30 od ukupno 42 tržišta širom svijeta, koja je istraživanjem obuhvatila kompanija “Global property guide”.
U prvom tromjesečju uzlazni trend zabilježen je u 28 zemalja.
U Evropi je oporavak ponovo bio slab s obzirom na dužničku krizu, te je pri tome od 25 evropskih tržišta njih 14 zabilježilo bolji rezultat nego prošle godine.
Naglo poboljšanje na tržištu nekretnina zabilježeno je u Danskoj gdje je indeks cijena stanova porastao na godišnjem nivou 7,76 odsto, dok su u istom prošlogodišnjem periodu cijene na godišnjem nivou pale 4,12 odsto.
Cijene nekretnina snažno su porasle i u Turskoj za 6,94 odsto, a izražen rast cijena na godišnjem nivou zabilježen je još u glavnom gradu Ukrajine Kijevu, austrijskoj prijestonici Beču, te Estoniji, Njemačkoj, Švajcarskoj, Norveškoj i Švedskoj, prenosi hrvatski „Novi list“.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
Neka od evropskih tržišta ponovo su zabilježila snažan pad cijena nekretnina na godišnjem nivou, a svih 12 najslabijih na međunarodnom nivou nalaze se u Evropi, ističu u „Global property guide“.
Hrvatska je četvrta na ljestvici zemalja koje bilježe najsnažniji pad cijena nekretnina na godišnjem nivou. Prosječna cijena stanova u Zagrebu u drugom tromjesečju je pala za 8,14 odsto u odnosu na isti period lani. U drugom prošlogodišnjem tromjesečju pala je 8,08 odsto.
Najveći godišnji pad cijena među tržištima obuhvaćenim istraživanjem zabilježio je Kipar od 12,74 odsto, a slijedi Grčka sa padom od 11,12 i Rumunija sa pojeftinjenjem nekretnina od 10,20 odsto.
Najveći skok cijena među svim tržištima zabilježili su Ujedinjenih Arapski Emirati /Dubai/, gdje su cijene skočile na godišnjem nivou za 17,99 odsto, a slijede Tajvan sa 14,52 i Hong Kong sa rastom cijena od 13,7 odsto.