Odlučnije i brže suzbijanje zloupotreba položaja i vlasti najvećih svjetskih digitalnih firmi – to obećava novi pravni arsenal Evropske unije, koji u cijelosti stupa na snagu sjutra. Akt o digitalnim tržištima (DMA) označava revoluciju u pravu o tržišnoj konkurenciji i može preobraziti način na koji se najveći svjetski igrači ponašaju na internetu.
Puni uticaj zakona neće se osjetiti odmah, ali već od četvrtka šest tzv. “nadzornika pristupa” suočiće se sa strožim ograničenjima: Googleova matična firma Alphabet, Amazon, Apple, vlasnik TikToka ByteDance, Meta i Microsoft.
Izvukavši pouke iz dugačkih pravnih postupaka kojima je, često uzalud, pokušavala stati na kraj antikonkurentskim praksama tehnoloških divova, Evropska unija je, izgleda, napokon dobila ovlasti da privede redu te kompanije.
DMA donosi popis onoga što firme smiju i ne smiju činiti kako bi se osigurala poštena tržišna utakmica. Na primjer, korisnicima moraju omogućiti veći izbor kada biraju internet browser na svojim uređajima umjesto da im to bude nametnuto po defaultu,
Google, na primjer, neće smjeti favorizovati vlastite platforme, kao što je Google Shopping, u rezultatima pretraživanja. Apple mora omogućiti korisnicima iPhonea da mogu skidati alternativne trgovine s aplikacijama, osim njegove aplikacije App Store, kao i aplikacije za plaćanja umjesto njegova Apple Paya.
“S obzirom na brzinu kojom se ta tržišta razvijaju i s obzirom na to koliko klasični postupci zbog povrede tržišne utakmice traju, bilo je neophodno imati sposobnost ranije intervencije umjesto kada već šteta nastupi”, rekao je Romain Rard, advokat pri advokatakoj kancelariji Gide iz Brisela.
Šest tehnoloških divova najavilo je niz promjena otkako su u septembruu postali mete Evropske komisije, što im je omogućilo vrijeme za pripremu.
Izvor: Index.hr