Situacija se mijenja i kada su mnogo manje krize: Eskalacija na Bliskom istoku i uticaj na cijenu sirove nafte

Iran je u utorak lansirao oko 200 balističkih projektila na Izrael, što je označilo značajnu eskalaciju sukoba na Bliskom istoku. Cijena sirove nafte je skočila zbog zabrinutosti od potencijalnog velikog prekida proizvodnje nakon iranskog raketnog napada na Izrael.
Analitičari vjeruju da bi cijene nafte mogle dodatno da se povećaju ako geopolitičke tenzije nastave da eskaliraju. Za sada se čini da je uticaj na tržište nafte ograničen, pošto je većinu projektila presrela izraelska odbrana, sa samo jednim prijavljenim smrtnim slučajem – palestinskim civilom na Zapadnoj obali, prenosi Euronews.

Prema podacima sa berzi, cijena sirove nafte je porasla na 71,404 dolara, a cena nafte Brent na 75,024 dolara.

Postavlja se pitanje šta će dalje biti sa cijenama nafte i koji su najveći rizici?

On kaže da je već sada u velikoj mjeri ometano snabdijevanje, odnosno prolaz suženim dijelom preko Sueca.

“I Iran ima mogućnost neke reakcije, nekog ometanja, nekog rata, predstavlja problem. Što se tiče snabdijevanja sirovom naftom, ono će biti još više ugroženo nego što je sada. Jednostavno sada ne možemo da vidimo do koje jere će eskalacija da se nastavi, ali već sad kolika je, to je nešto što je neuporedivo veći problem nego što je to sad bilo”, rekao je Atanacković.

Šta će biti sa cijenama?

Cijene nafte bi mogle da porastu na 100 dolara po barelu zbog rasplamsavanja sukoba na Bliskom istoku, smatra viši analitičar energetike kompanije MST Marki Saul Kavonik.

Prema njegovom mišljenju, u sukob je sada direktno uključen i Iran, čime je ugroženo do četiri odsto globalne ponude nafte, prenosi CNBC.

Da je od svih berzanskih cijena najteže ustanoviti cenu sirove nafte i dati neke prognoze smatra Atanacković.

On je naveo da je svojevremeno bilo dovoljno da se pogorša situacija u rezervama Sjedinjenih Američkih Država i da to odmah utiče na berzansku cijenu.

“Postoje mnoge firme koje jednostavno koriste prilike, pa se i neosnovano zbog nekog malog razloga povećaju cijene. A ovo sada je već jedan ozbiljan geopolitički razlog, tako da bi se moglo očekivati, gotovo sigurno da će što realno, što iz razloga što je to prilika da se napravi neki biznis na berzi, ta cijena otići gore. To je sasvim izvjesno, jer se cijena menja i raste i kada su mnogo manje krize nego što je ova koja sad nastaje i posebno što ona nastaje baš u regionu od koga snabdijevanje sirovom naftom u velikoj mjeri zavisi, posebno mislim za Evropu”, rekao je Atanacković.

On kaže da u najvećoj meri od Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) zavisi svjetska cijena na berzi, ali da je OPEK uvijek bio dovoljno ozbiljan i nije koristio tu situaciju da vanredno i neosnovano podigne cijene.

Atanacković kaže da je trend takav da ide definitivno ka povećanju cene, i zbog toga što na severnoj hemisferi dolazi zima, tako da inače tada raste cijena.

Izvor: Euronews.rs

Slični Članci