Dionice Singapore Airlinesa pale su nakon što je glavni prevoznik grada-države izvijestio o padu neto dobiti od skoro 50% u prvoj polovini perioda od aprila do septembra, navodeći niže prinose i rastuću konkurenciju.
Kad su se tržišta otvorila u ponedjeljak, dionice su pale čak 6,2%, prije nego što su se kasnije oporavile i trgovale niže za 3,57%.
Neto dobit u prvoj polovini fiskalne godine iznosila je 742 miliona singapurskih dolara (559,12 miliona dolara), što je 48,5% manje od 1,44 milijarde SG$ u istom periodu prošle godine.
Operativni profit kompanije pao je 48,8% na 796 miliona SG$, u odnosu na 1,55 milijardi SG$ prošle godine, dok su prihodi porasli za 3,7% na 9,5 milijardi SG$.
Uprkos smanjenju dobiti, avioprevoznik je zadržao privremenu dividendu od 10 singapurskih centi po dionici.
Singapore Airlines je u saopštenju naveo da je pad operativne dobiti rezultat „povećanog kapaciteta i jače konkurencije na ključnim tržištima”, što je dovelo do pada prinosa i konačno do niže dobiti.
Na brifingu o zaradi, glavni komercijalni direktor SIA-e, Lee Lik Hsin, izjavio je da se kompanija suočava sa snažnijom konkurencijom na globalnom nivou, dodajući da se druge aviokompanije vraćaju na nivo kapaciteta prije Covida.
Izvršni direktor SIA-e, Goh Choon Phong, takođe je rekao da je obnavljanje kapaciteta povećalo pritisak na prinose u poređenju s prošlom godinom.
Putnički promet porastao je 7,9% na godišnjem nivou, ali to je niže od povećanja putničkog kapaciteta od 11%, rekao je Lee. To znači da je faktor popunjenosti putnika — koji mjeri korištenje kapaciteta putničkog prostora — pao za 2,4 procentna boda u odnosu na prethodnu godinu, na 86,4%.
Međutim, SIA neće „usporavati rast kapaciteta samo zbog konkurencije na tržištu,” dodao je Lee.
Iako se očekuje da će potražnja za avionskim prevozom biti jaka u drugoj polovini finansijske godine, „operativno okruženje će i dalje biti konkurentno,” dodala je SIA.
Prošlog ponedjeljka, SIA je najavila program rekonstrukcije kabine vrijedan 1,1 milijardu SG$ za svojih 41 avion Airbus A350 dugog i ultra dugog doleta.
Kompanija je najavila da će prvi naknadno opremljeni avion dugog doleta biti u upotrebi do 2026. godine, a da će program biti završen do 2030.
(Izvor: Seebiz)