Ivana Mihajlović iz Unije slobodnih sindikata u razgovoru za TV E je saopštila da su ponovo poslijedili inicijativu za skraćivanju radnog vremena na tridesetpetočasovno radno vrijeme resornom ministarstvu i poslodavcima.
Ona je odgovarajući na pitanje da li je osmočasnovno radno vrijeme zastarjelo ili i dalje u Crnoj Gori jedino realno, kazala da brojne studije u prethodnih 10 godina ali i konkretni primjeri iz prakse zemalja Evropske unije pokazuje da produktivnost nije opala tamo gdje je skraćeno radno vrijeme, bilo da je kroz skraćenje osmočasovnog radnog vremena ili radne sedmice.
“Već imamo u praksi sprovedene eksperimantalne ideje da se radna sedmica skrati na četvorodnevnu ili petodnevnu, ili skraćenje radnog vremena na šestosatno radno vrijeme.Upravo su ti rezultati pokazali da produktivnost nije opala kod radnika.Produktivnost ima veze sa više faktora,kao što su motivacija i lično zadovoljstvo zaposlenih, a upravo ta mogućnost da negdje usklade profesonalne i porodične obaveze izaziva veće zadovioljstvo kod zaposlenih i samim tim smatramo da bi bili produktivniji”, navela je Mihajlović.
Dodaje da nije za sve profesije i sve poslove možda adekvatno skraćivati radnu sedmicu ili radno vrijeme, posebno kada govorimo o profesijama koje zahtjevaju neprekidan proces rada.
“Ono što moram naglasiti jeste da je Unija slobodnih sindikata 2021. godine resornom ministarstvu prilikom formiranja radne grupe za izmjenu zakona o radu podnijela inicijativu za skraćivanju radnog vremena na tridesetpetočasovno radno vrijeme i ono na čemu insistiramo jeste da se radna semdica ograniči na petodnevnu, to jest da maknemo subotu i nedelju kao radno vrijeme. Nismo do sada imali posebnu podršku za ovu inicijativu ali mi svakako nastavljamo da se borimo u tom pravcu. Preko 400 delegata poslednjeg kongresa unije slobodnih sindikata je 2022. usvojilo rezoluciju o dostojanstvenim uslovima u radu , u kojem je između ostalog takodje obavezano rukovodstvo unije sindikata da se zalaže za tridesetpetočasvonu radnu sedmicu. I mi smo tu inicijativu opet proslijedili resornom ministarstvu i poslodavcima upravo kroz aktuelne izmjene zakona o radu”, navela je Mihajlović.
Trenutno radno zakonodavstvo, kako ističe Mihajlović, usklađuje se sa značajnom direktivom Evropske unije koje se odnosi na pomirenje profesionalnog i porodičnog života i unija slobodnih sindikata je tu vidjela da bi skraćenje radnog vremena doprinjelo značajno pomirenju poslovnih i porodičnih obaveza, računajući na brojne studije, ali i primjere iz prakse, a primjerima iz prakse dolazimo do zaključka da bi zaposleni bili ne samo produktivniji nego i zdraviji.
“Preopterećenost radom i mali broj izvršilaca koji često u brojnim djelatnostima rade i za više ljudi, dovodi do takozvanog “sagorijevanja” na poslu. Mislim da moramo da vodimo više računa o humanizaciji rada i da svi stanemo u odbranu toga, rekla je Mihajlović na pitanje koji model bi bio dobar za Crnu Goru.
Komentarišući kada bi bilo realno da se ostvari obećanje premijera Spajića o skraćivanju radnog vremena Mihajlović je izjavila da oni dalje to vide samo kao obećanje s obzirom da nijesu konkretno informisani o toj ideji niti znamo na koji način se takva ideja želi sprovesti u praksi.
“Međutim ono što smo javno podržali jeste jedna takva ideja jer se to podudara sa našom inicijativom iz 2021. godine i koja u kontinuitetu traje prema resornom ministarstvu. Ono što je najavljeno od strane premijera i minstarke rada jeste da bi se tako nešto moglo očekivati do kraja godine, a s obzirom da socijalni partneri nisu upoznati kako je Vlada to zamislila, ostaje da svi čekamo to da vidimo i da se prijatno iznenadimo sa realizacijom te ideje. Medjutim ne ohrabruje jedino činjenica da u ovom trenutku resorno ministarstvo kroz izmjene zakona o radu nije prihvatilo našu inicijativu koja je upravo identična toj namjeri Vlade da skrati radno vrijeme”, kazaala je ona.
Na pitanje koliko je realno očekivati istu uspješnost modela kod nas koji je implenetiran u nekim Evropskim zemljama, Mihajlović komentariše da ne vide da bi to trebalo negativno da utiče na našu ekonomiju ukoliko to urade na način gdje nije smanjen kvalitet rada.
“Većina poslodavaca mora povesti računa da sam radni ambijent i kvalitet poslova determinišu tako da imaju dovoljan broj radnika i da ne očekuju da jedna osoba obavlja više radnih zadataka jer samim tim produktivnost opada. U prilog tome govore Danska i Holadnija koje imaju najmanje radno vrijeme u Evropi, a jedne su od najproduktivnijih zemalja Evrope,“ navela je Mihalović.
Izvor: CdM/TvE