Sindikalna potrošačka korpa 1.970 eura

Sindikalna potrošačka korpa (SPK) za oktobar, novembar i decembar 2024. godine iznosi 1.970 eura i za 30 eura ili 1,5 odsto je niža nego u trećem kvartalu.

Centar za edukaciju, informisanje i sindikalna istraživanja izradio je još jednu sindikalnu potrošačku korpu za četvoročlano domaćinstvo. U njen sastav ulazi deset kategorija troškova.

Zabilježene su promjene u tri kategorije.

Troškovi prehrambenih proizvoda bilježe pad od 10 eura (ili 1,65 odsto) što bi značilo da posmatrano četvoročlano domaćinstvo izdvaja 595 eura za tu kategoriju troškova, u odnosu na 605 eura koliko mu je bilo potrebno u prethodnom kvartalu.

“Na pad cijena prehrambenih proizvoda uticalo je ponovno donošenje Odluke Vlade o privremenim mjerama za ograničavanje cijena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi, ali ne u tolikoj mjeri koliko smo se nadali prilikom predstavljanja SPK za III kvartal 2024. godine. Imajuću u vidu da je Odlukom Vlade obuhvaćen veliki broj prehrambenih proizvoda koji su sadržani u SPK, očekivanja u pogledu značajnijeg smanjenja cijena tih proizvoda, a samim tim i iznosa ove kategorije troškova, nisu ispunjena”, navode u Centru za edukaciju, informisanje i sindikalna istraživanja.

Troškovi tekućeg održavanja domaćinstva zabilježili su rast u nominalnom iznosu od pet eura (ili 4,76 odsto) pa ukupno iznose 110 eura u odnosu na 105 koliko su iznosili u prethodnom kvartalu.

“Rast te kategorije troškova je zabrinjavajući, imajući u vidu da je takođe određeni broj artikala iz SPK-a bio obuhvaćen već prethodnom pomenutom odlukom o ograničavanju cijena”, napominju iz Centra.

Kako dodaju, troškovi obrazovanja i kulture su u posmatranom vremenskom intervalu, shodno očekivanju, zabilježili pad od 25 eura (ili 19,23 odsto) iz razloga što u tom periodu nije bilo potrebe za dodatnim opremanjem đaka.

Centar ukazuje da je sindikalna potrošačka korpa u četvrtom kvartalu 2023. iznosila 1.850 eura pa je u četvrtom kvartalu 2024. viša za 120 eura ili 6,49 odsto.

“Razlike se bilježe u čak sedam kategorija troškova, i to: troškovi prehrambenih proizvoda, troškovi imputirane rente, troškovi tekućeg održavanja domaćinstva, troškovi stanovanja i komunalija, troškovi proizvoda za ličnu higijenu i njegu zdravlja, troškovi obrazovanja i kulture i troškovi ljetovanja”, zaključuju u Centru.

Slični Članci