Sedam od 30 najvećih američkih kompanija svojim je izvršnim direktorima prošle godine isplatilo ukupno više novca nego što su platili na ime saveznih korporativnih poreza, pokazala je u utorak studija, čije nalaze osporava barem jedna od navedenih kompanija.
Riječ je o Boeingu, Fordu, Chevronu, Citigroupu, Verizon Communicationsu, JPMorganu i General Motorsu.
Institut za političke studije i Centar za učinkovitu vladu, koautori studije, objavili su da su nalazi njihova istraživanja pokazali “duboke nedostatke u američkom sistemu korporativnih poreza”.
Studija, objavljena u vrijeme rasprava u Washingtonu oko reforme oporezivanja kompanija, pokazala je da je tih sedam kompanija u 2013. izvijestilo o dobiti prije oporezivanja u SAD-u u ukupnom iznosu većem od 74 milijardi dolara, no konačno su primili povraćaj poreza od američkih poreznih vlasti u ukupnom iznosu od 1,9 milijardi dolara, zahvaljujući poreznim olakšicama i rupama u poreskim propisima.
Izvršni direktori u tim kompanijama u prosjeku su primali po 17,3 miliona dolara plate, navodi se u studiju koju su izradila ta dva instituta u Washingtonu.
Na novinarsko pitanje da komentarišu studiju, Verizon je objavio da je u 2013. uplatio 422 miliona dolara poreza na dobit. “U ukupnom iznosu ne iznosimo podjelu između federalnih vlasti i države, no potvrđujem vam da je federalni udio daleko veći od iznosa koje smo isplatili izvršnim direktorima”, stoji u elektronskoj poruci portparola kompanije.
Poput ostalih kompanija, iz Citigroupa su takođe odgovorili kako u potpunosti poštuju poreske zakone. “U 2013. Citi je platio više od tri milijarde dolara poreza na plate i više od 95 miliona dolara na ime drugih poreza u SAD-u, uključući one na privatno vlasništvo i na nekretnine”, kazao jeportparol kompanije.
Proizvođači automobila Ford i GM objavili su da su njihove postojeće porezne obveze u SAD-u umanjene za porezne gubitke koji su proizišli iz golemih gubitaka koje su pretrpjeli prije nekoliko godina.