Savjet stranih investitora u Crnoj Gori: Petnaest godina podrške održivom rastu i privlačenju investicija

Arijana Nikolić Vučinić, izvršna direktorica Savjeta stranih investitora

Savjet stranih investitora u Crnoj Gori obilježava 15 godina postojanja i sada okuplja 41 kompaniju koje zajedno generišu oko 30% domaćeg BDP-a i ubrajaju se u jedne od najvećih poslodavaca u zemlji. Osnovan s ciljem da bude platforma za saradnju između stranih investitora i donosilaca odluka, Savjet je tokom godina pažljivo gradio svoju ulogu u procesu kreiranja ekonomskih politika i podsticanja privrednog rasta

Jedna od aktivnosti Savjeta je izdavanje Bijele knjige u kojoj naše članice ocjenjuju lakoću poslovanja u Crnoj Gori, kao i lakoću poslovanja u zasebnim industrijama. Kao sveobuhvatan izvor informacija i preporuka, Bijela knjiga nastoji da ukaže na neophodne korake koje treba preduzeti, kako bi se unaprijedio poslovni ambijent i poboljšala investiciona reputacija države. Do ove godine Bijela knjiga je objavljivana tokom proljeća, ali je odlučeno da se taj datum pomjeri za novembar, kako bi Vlada mogla pravovremeno uključiti iznesene preporuke u svoj program rada. Važnost Bijele knjige leži i u činjenici da je ona važan izvor informacija kako za Vladu, tako i za potencijalne strane investitore.

Složene globalne političke i ekonomske, ali i domaće prilike, zahtijevale su da Savjet zauzme još odlučniju poziciju u procesima donošenja odluka. Na tom tragu, usvojena je Strategija Savjeta stranih investitora za period od 2024. do 2026. godine. Strategija je definisala viziju Savjeta koja predviđa da Crna Gora treba postati najnaprednija i najkonkurentnija ekonomija u regionu Jugoistočne Evrope, gdje investitori i talenti zajednički ostvaruju svoje ciljeve.

Ostvarenje ove vizije nije moguće bez uspostavljanja suštinskog dijaloga i saradnje predstavnika Vlade, nadležnih institucija i stranih investitora. Takav princip saradnje omogućava donosiocima odluka da bolje razumiju potrebe investitora, ali i da u procesu kreiranja zakona i regulativa uzmu u obzir dugoročne interese svih učesnika na tržištu. Upravo iz ovog razloga u Bijeloj knjizi za 2023. uveden je indeks koji se tiče uključenosti kompanija u proces donošenja odluka kako bi se pratila spremnost donosilaca odluka da saslušaju glas privrede. Pored uspostavljanja dijaloga, predano insistiramo i na poštovanju principa transparentnosti.

Ovaj princip nije samo osnova povjerenja između investitora i države, već i ključni faktor koji omogućava poslovnoj zajednici predvidljivo i stabilno poslovno okruženje.

Da transparentnost za Savjet nije samo deklarativna vrijednost, dokazujemo kroz sve domene našeg djelovanja. U vremenu globalnih promjena i ekonomskih izazova, dijalog i transparentnost postaju neophodni faktori za dalji razvoj Crne Gore. Iako naše članice čvrsto vjeruju u investicioni potencijal Crne Gore, svjesni smo da aktuelni trenutak zahtijeva dublje partnerstvo i saradnju između Vlade, privrede i međunarodnih investitora. Savjet će i u narednom periodu ostati pouzdan partner Vladi i svim relevantnim institucijama, ulažući napore da se preporuke koje dajemo pretvore u konkretne rezultate.

Međutim, samo kroz zajednički radi i u atmosferi u kojoj je glas svih učesnika istinski uvažen, moguće je iskoristiti kapacitete Crne Gore i ostvariti viziju o stabilnoj, konkurentnoj i naprednoj ekonomiji.

Izvor: Magazin „Montenegro Financial Markets” konferencije

Slični Članci