Preduzeća u Njemačkoj su 2021. izgubile 203 milijardi evra kroz krađu kompjuterske opreme i podataka, špijunaže i sabotaže. To je za dvadesetak milijardi manje nego prethodne godine, ali skoro dvostruko više nego 2018. i 2019.
Prema studiji digitalnog udruženja Bitkom, koje je anketiralo više od 1.000 preduzeća iz raznih branši, skoro svako je prijavilo da je bilo meta IT napada. Među njima, 84 odsto je uvjereno, a devet odsto pretpostavlja da je bilo izabrano kao meta.
Primjetno je povećanje broja napada iz Rusije i Kine.
Naime, 43 odsto firmi je pri najmanje jednom napadu identifikovalo Kinu kao odredište napada. Prethodne godine, taj procenat je bio 30 odsto. Broj firmi koje su registrovale napade iz Rusije istovremeno je porastao sa 23 na 36 odsto.
Prijetnja sajbernapada u puni fokus politike i privrede dospjela je najkasnije uz ruski napad na Ukrajinu i potonju eskalaciju hibridnog rata, ocenio je predsednik Bitkoma Ahim Berg (Achim). “Pretnja je velika i nezavisno od toga”, dodao je.
Autori studije ukazuju na intenzivnu selidbu napada u digitalni prostor. Bezmalo četiri petine preduzeća, njih 79 odsto, prijavilo je krađu IT ili telekomunikacionih uređaja, a 63 na krađu podataka.
Više od polovine anketiranih firmi, 57 odsto, je uvjereno ili barem sumnja na špijunažu njihove digitalne komunikacije, a 53 odsto da su im sistemi proizvodnje i komunikacije na meti sabotera.
U domenu analogne tehnologije, samo 22 odsto firmi je uočilo sabotažu.
Potpredsjednik Savezne uprave za zaštitu ustavnog poretka Sinan Selen je izjavio da posebno u Kini i Rusiji sajberkriminalci i državne službe tesno sarađuju, odnosno da te dve države kriminalcima delegiraju kompetencije i operacije.
(DPA/Capital.ba)