Mladi Amerikanci su nekada željeli da postanu piloti ili astronauti, međutim na univerzitetima ima sve više kurseva za obučavanje vozača dronova.
Dronovi su naišli na loš glas nakon kritika protiv – terorostičkog programa Baraka Obame i fotografija letjelica u vlasništvu Amazona koje dostavljaju knjige i igračke poručiocima na kućnu adresu.
Nova federalna pravila o bespilotnim letjelicama trebalo bi da zahtijevaju “upravljače” koji posjeduju licencu, uz obavezu da mogu da lete samo po danu na određenoj visini.
Uvođenje ovih pravila sa sobom nosi i otvaranje 100.000 radnih mjesta do 2025. godine sa ekonomskim uticajem od 82 milijarde dolara, navedeno je u izvještaju Asocijacije sistema bespilotnih letjelica, koalicije od 7.000 lica i 600 korporacija.
”Države koje naprave dobro regulatorno i prostorno okruženje za industriju i tehnologiju će vjerovatno imati više poslova od država koje to nisu uradile”, navodi se u izvještaju.
Shodno tome, univerziteti su spremni da otvore “dron” programe.
“Ne volimo da ih zovemo dronovima, zovemo ih bespilotnim letećim sistemima”, navodi Marti Rodžers, direktor Centra za bespilotne letjelice na Aljasci.