Američka fiskalna administracija je saopštila da bitkoin ne smatra monetom, već sredstvom plaćanja koje može biti oporezovano.
“Virtuelne monete mogu se koristiti za kupovinu robe i usluga ili biti upotrijebljene kao investicije (…) ali one nemaju zakonsku vrijednost”, navela je američka poreska agencija IRS.
Najpoznatija digitalna valuta će tako biti tretirana kao “sredstvo”, a zarada dobijena korišćenjem bitkoina biće oporezovana, navodi se u dokumentu IRS o fiskalnom statusu bitkoina u SAD.
Američka agencija navela je i da će i plate u bitkoinima po uplaćivanju iznosa biti oporezovane, kao i druge uplate.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
Početkom marta i vlada Japana odredila je da bitkoin nije valuta, već “roba”, ali da neke transakcije tim sredstvom treba da se oporezuju.
Bitkoin je stvoren 2009, a funkcioniše kroz lanac kompjuterskih kodova. Postao je popularan među zaluđenicima za tehnologiju, internet libertarijancima i investitorima avanturistima, pošto omogućava neposredne transakcije, kupovinu dobara i usluga i razmjenu novca bez banaka, kreditnih kartica i trećih strana.
Globalno tržište bitkoina procjenjuje se na oko sedam milijardi dolara.
Zemlje i njihove poreske vlasti bore se s problemom kako da regulišu to tržište i neki vide upotrebu bitkoina kao mogućnost za izbjegavanje poreza ili pranje novca.
Rusija je proglasila transakcije bitkoinima nelegalnim, a Kina je zabranila svojim bankama da prihvataju trgovanje u toj virtuelnoj valuti a ima poziva da to isto uradi SAD.
Singapur je uveo porez na trgovinu bitkoinima, a bitkoine registruje kao robu, a ne valutu.