„Gdje ja stanem, ti produži“. Tako bi se ukratko mogao opisati odnos novog američkog predsjednika prema zaostavštini Donalda Trampa, bar kada se radi o kineskim kompanijama.
Naime, Bajdenova administracija je sa 27 novih organizacija i ljudi proširila „crnu listu“ onih sa kojima je zabranjeno sarađivati. Razlog za to je već svima dobro poznat – nacionalna sigurnost i borba za fer uslove u spoljnotrgovinskoj razmjeni.
Ovaj put je osam kineskih kompanija optuženo da je učestvovalo u proizvodnji kvantnih računara kojima bi kineska vojska mogla da dođe do određenih podataka i robe koje se mogu upotrijebiti protiv SAD. Kako američka strana tvrdi, one pomažu kineskoj vojsci da se moderznizuje. U pitanju su naime kompanije koje se bave kvantnim računarima, mikroelektronikom, poluprovodnicima, ali na listi je i Nacionalna laboratorija za fizičke nauke na mikronivou u Hefeiju.
Crna lista je „osvježena“ i sa još 16 pojedinaca ili entiteta u Kini i Pakistanu koji rade na nuklearnom programu Islamabada, kao i sa još nekoliko njih iz Japana, Rusije i Singapura.
Kineski zvaničnici najavili su da će se ova zemlja ubuduće potruditi da bolje zaštiti svoje kompanije, kao i da ima pravo da preduzme kontramere protiv sankcija Sjedinjenih Američkih Država.