Sa crnogorskim pasošem u više od 120 zemalja

Crna Gora danas obilježava deset godina vizne liberalizacije, čijim je uvođenjem crnogorskim građanima omogućeno putovanje bez ograničenja i viza u više od 120 zemalja, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

“U Crnoj Gori je, od 2008. godine do sada izdato ukupno 643.479 pasoša, a poboljšanje međunarodnog rejtinga, kao posljedica vizne liberalizacije, dovelo je do toga da naši državljani danas bez vize mogu putovati u ukupno 123 zemlje svijeta”, dodaju oni.

Vizna liberalizacija predstavlja jedan od konkretnih benefita pristupnih pregovora s Evropskom unijom, ali i jednu od četiri slobode na kojima se temelji Evropska unija – slobodu kretanja ljudi.

“Za Crnu Goru, dobijanje vizne liberalizacije prije deset godina značilo je potvrdu dostizanja demokratskih vrijednosti, ali i ispunjenja strogih bezbjednosnih standarda. Nakon ukidanja viza, Crna Gora je nastavila da unapređuje standarde i odgovorno se odnosi prema svim obavezama koje proističu iz procesa postvizne liberalizacije, čime se onemogućavaju zloupotrebe bezviznog režima”, poručuju iz MUP-a.

Ministarstvo unutrašnjih poslova je, u okviru svojih nadležnosti, veoma posvećeno procesu postvizne liberalizacije.

“U kontinuitetu se ulaže u kvalitet i efikasnost pružanja usluga u oblasti građanskih stanja i ličnih isprava, unapređuje bezbjednost granice i sprovodi niz mjera u cilju preduprijeđivanja bilo koje vrste zloupotrebe bezviznog režima. Crna Gora će, u skladu sa međunarodnim normativnim standardima i tehnološkim dostignućima, u 2020. godini uvesti i dokumenta treće generacije, koja će doprinijeti još većoj bezbjednosti putnih dokumenata, smanjiti mogućnost za zloupotrebe korišćenja identiteta i ličnih podataka građana, kao i unaprijediti poslovanje u državi”, navode oni.

Povodom decenije vizne liberalizacije, Ministarstvo unutrašnjih poslova će u saradnji sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja i Ministarstvom vanjskih poslova, kroz konzularne dane, upotrebom mobilne kancelarije, obići korisnike institucionalnih oblika smještaja koji se zbog veoma složenog zdravstvenog stanja nalaze na smještaju u specijalizovanim zdravstvenim ustanovama u Srbiji i Bosni i Hercegovini.

“Ovim licima će se omogućiti podnošenje zahtjeva za izdavanje pasoša, pri čemu će im isti biti izdati bez obaveze plaćanja nadoknade”, ističu oni.

Slični Članci