Rusija razmatra spajanje tri naftna diva

Moskva radi na planu spajanja svojih najvećih naftnih kompanija u jedinstvenog nacionalnog šampiona, što bi bio dogovor koji bi učvrstio kontrolu predsjednika Vladimira Putina nad globalnim energetskim tržištima i ruskom ratnom ekonomijom. Prema jednom od scenarija o kojem se raspravlja, državni gigant Rosneft Oil bi mogao apsorbovati drugog državnog proizvođača Gazprom Neft—ćerku kompaniju izvoznika prirodnog gasa Gazproma—i Lukoil u privatnom vlasništvu, saznaje Wall Street Journal. Sve tri kompanije su pod američkim sankcijama, piše Seebiz.

Nova kompanija bi vjerovatno postala drugi najveći svjetski proizvođač sirove nafte, odmah iza saudijskog Aramca. Sa skoro tri puta većom proizvodnjom od Exxon Mobila, najvećeg američkog proizvođača, kombinovani entitet bi mogao omogućiti Rusiji da ostvari više cijene od kupaca u zemljama poput Indije i Kine.

Razgovori između rukovodilaca i državnih zvaničnika su održani tokom proteklih nekoliko mjeseci. Oni mogu, ali i ne moraju rezultirati dogovorom, a detalji bilo kojeg plana bi mogli biti promijenjeni, rekli su izvori.

Spekulacije o spajanjima i preuzimanjima povremeno prožimaju Moskvu i Sankt Peterburg, ali u posljednjoj deceniji nije bilo velikih energetskih poslova. Prepreke uključuju protivljenje nekih rukovodilaca Rosnefta i Lukoila, kao i izazov prikupljanja sredstava za isplatu dioničarima Lukoila, rekli su izvori.

Portparol Kremlja izjavio je da administracija nije upoznata sa takvim dogovorima.

Portparol Rosnefta rekao je da je izvještaj The Wall Street Journala netačan, prema dostupnim informacijama. U e-mailu je naveo da bi članak mogao biti usmjeren na stvaranje konkurentskih prednosti za druge učesnike na tržištu. Na pitanje telefonom koje informacije Rosneft smatra netačnim, portparol je rekao da nije ovlašćen da odgovori.

Portparol Lukoila rekao je da ni kompanija ni njeni dioničari nisu u procesu pregovora o spajanju s bilo kojom stranom jer to ne bi bilo u interesu kompanije.

Portparoli Gazprom Nefta i Gazproma nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.

Razgovori ističu Putinovu želju da konsoliduje energetski sektor kako bi podržao ratne napore, rekli su izvori upoznati sa razgovorima. Prema nekim od njih, ruski predsjednik vidi u ovom entitetu silu koja bi se mogla takmičiti sa Saudijskom Arabijom u trenutku kada potražnja za naftom, iako još uvijek značajna, usporava zbog zelenih alternativa.

Nafta i gas su ključna komponenta ruske ekonomije, doprinoseći skoro trećini federalnih prihoda i dajući Putinu uticaj širom svijeta. Uspjeh Rusije u stabilizaciji ekonomije uprkos zapadnim sankcijama velikim dijelom duguje naftnoj industriji.

Novi izvozni gigant bi mogao biti otporniji na zapadne sankcije koje su otežale izvoz, ograničile velike nove projekte nafte i gasa i komplikovale plaćanja, navode izvori. Razgovori, iako podstaknuti ratom u Ukrajini, također imaju za cilj pripremiti Rusiju za eventualno poslijeratno poboljšanje ekonomskih odnosa.

Slični Članci