Rusija potrošila 30 milijardi dolara na odbranu kursa rublje

Nakon što je početkom ljeta cijena nafte počela naglo da pada, pojavile su se teorije da Zapad namjerno ruši cijenu nafte kako bi naštetio Rusiji kojoj su prodaja nafte i gasa daleko najveći prihodi državnog budžeta.

Prihodi budžeta za ovu godinu su temeljeni na cijeni nafte od približno 100 doalara po barelu, pa Rusi i ne poriču da im nagli pad predstavlja problem, te su za 2015. godinu već smanjili očekivanu cijenu nafte na 80 do 90dolara po barelu.

Zajedno s padom cijene nafte padala je i vrijednost ruske valute.

Rublja je od jula u odnosu na euro oslabila 30 posto, a u odnosu na američki dolar čak 38 posto. U trenutku pisanja analize tečaj euro/rublja iznosi 67,00 a kurs dolar/rublja 54,00. Tempo slabljenja se dodatno ubrzao prošle sedmice kada su zemlje članice OPEC-a odlučile da neće smanjivati nivo proizvodnje što je uzrokovalo dodatan pad cijene nafte.

Ruska centralna banka je do nedavno tolerisala slabljenje rublje jer je smatrala da će slabija valuta pomoći izvozu ruskih kompanija što bi trebalo ublažiti posljedice sankcija nametnutih Rusiji.

Ali nakon što je pad sredinom novembra postao prevelik, intervenisala je na Forex tržištu te potrošila skoro 30 milijardi dolara s kojima je pokušala spriječiti dalje slabljenje rublje.

No učinak je bio kratkog vijeka, kurs rublje ostao je relativno stabilan samo dvije sedmice te nakon toga nastavio slabiti još bržim tempom.

Slični Članci