Rumunija, Gruzija, Azerbejdžan i Mađarska grade podvodni kabl ispod Crnog mora

Rumunija, Gruzija, Azerbejdžan i Mađarska osnivaju zajedničko preduzeće za podvodni kabl ispod Crnog mora.

Operatori prenosa u Rumuniji i Gruziji, Transelektrika i Georgian State Electrosystem, elektroprivreda Azerbejdžana, AzerEnerji i mađarska elektroprivreda MVM objavili su osnivanje zajedničkog preduzeća, Green Energy Corridor Power Company, koje će nadgledati instalaciju podvodnog kabla ispod Crnog mora.

Ugovor o osnivanju potpisan je tokom 8. ministarskog sastanka projekta Green Corridor, održanog u Bukureštu. Novo preduzeće će imati sjedište u Rumuniji.

Projekat Green Energy Corridor ima za cilj razvoj visokovoltaznog direktnog strujnog (HVDC) interkonektora koji će u početku povezati Rumuniju i Gruziju, sa planovima za proširenje kabla na Mađarsku i Azerbejdžan.

Ova međusobna povezanost treba da integriše prenosne mreže četiri zemlje i omogući protok obnovljive energije kroz region.

Projekat, koji su četiri zemlje formalno odobrile u decembru 2022. godine, uključеn је u planove Evropske mreže operatora prenosnih sistema (ENTSO-E).

Gruzija procjenjuje da će ukupni troškovi projekta premašiti 2 milijarde eura, sa ciljem da postane operativan do kraja 2029. godine.

Prema riječima Ministarstva energije Rumunije, podvodni kabl će poboljšati nacionalnu i regionalnu energetsku sigurnost, poboljšati povezanost u bazenu Crnog mora, diverzifikovati izvore snabdijevanja energijom i iskoristiti potencijal za proizvodnju obnovljive energije.

Očekuje se da će povećati udio obnovljive energije u rumunskom energetski miksu.

Ministar energije Sebastian Burduja naglasio je značaj projekta za Rumuniju i Evropsku uniju, ističući njegov doprinos dekarbonizaciji energetskog sektora kroz transport obnovljive energije. Početni rezultati studije izvodljivosti biće predstavljeni u novembru na Konferenciji UN o klimatskim promjenama (COP29) u Bakuu.

Dodatni sporazumi i uključivanje Bugarske
Pored toga, predstavnici Azerbejdžana, Gruzije, Mađarske i Rumunije potpisali su protokol kojim se mijenja prvobitni sporazum.

Ovaj protokol predviđa da zakonodavstvo EU i obaveze iz članstva Rumunije i Mađarske u EU imaju prioritet nad odredbama ugovora. Takođe, vodi se rasprava o mogućem uključivanju Bugarske u studiju izvodljivosti i širi projekat, prenosi portal serbia-energy.eu.

Slični Članci