Rudnik uglja Pljevlja u ovoj godini je platio 2,3 miliona eura redovnih obaveza prema državi, a ukupno, sa dugom, 5,58 miliona eura.
Preduzeće, kako su kazali njegovi predstavnici, pojačanom dinamikom plaćanja obaveza prema državi pokušava da nadoknadi nagomilani poreski dug koji sada iznosi 14,3 miliona eura i zbog koje je na drugom mjestu prema visini duga državi za poreze i doprinose na plate.
Finansijski direktor rudnika, Dragan Mijatović, dok je bio na toj funkciji, kazao je Vijestima da je plan da se plaća koliko se može.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
“Ako se nastavi sa ovom dinamikom do kraja godine ćemo dug značajno smanjiti. U Ministarstvu finansija su svjesni da Rudnik plaća koliko može tako danema posebnog pritiska”, rekao je Mijatović koji je smijenjen prije deset dana, kad i kompletan menadžment.
Rudnik, Poreska uprava i Ministarstvo finansija su u novembru prošle godine potpisali sporazum prema kojem je dug trebalo da se izmiri do 20. janura ali je rok “probijen” jer je bio prekratak.
“Rok je istekao i plaćamo obaveze koliko smo u mogućnosti i pomak je značajan. Najveći problem su nagomilane obaveze iz 2009. godine kada nije radila Termoelektrana, ali se situacija mijenja i sadašnja cifra to potvrđuje”, kazao je Mijatović.
On je rekao da su u decembru 2011. njihove ukupne obaveze bile 23,79 miliona, a da je 31. marta ove godine ta cifra bila 28,9 miliona eura.
“Tokom 2012, prošle i za prva tri mjeseca ove godine Rudnik je uplatio ukupno 37,93 miliona eura pristiglih i zaostalih poreskih obaveza. To znači da smo za taj period platili 8,9 miliona eura duga”, objasnio je Mijatović.
Za vrijeme mandata i izvršni direktor Rudnika Vuk Roćen kazao je da sve obaveze plaćaju u većem iznosu nego što pristižu ali da je u pitanju veliki dug na mjesečni prihod od četiri do 4,5 miliona eura.
“Ne možemo tako brzo sve ostalo zaustaviti i isplatiti dug, novac nam je neopodan i za proizvodnju koja mora da teče, mora se nabaviti gorivo, djelovi, amortizacija, isplatiti plate, vratiti krediti i sve ostalo”, kazao je Roćen.
On je najavio da će Rudnik tražiti reprogram duga i smatra da su dvije godine optimalan rok u kojem bi se on mogao isplatiti.
Priča o reprogramu, ali na dvije do pet godine, bila je aktuelna i prije novembarskog sporazuma, kao i dokapitalizacija u korist države ili prodaja zemljišta Rudnika, što je Roćen najavio da će opet predložiti.
“To je dogovor koji Odbor direktora i država treba da sprovedu”, kazao je Roćen.
Bord direktora Rudnika smijenio je skoro kompletan menadžment prije deset dana, od kada oni funkciju obavljaju do reizbora ili imenovanja novog menadžmenta.