Političari u Njemačkoj i Hong Kongu pokazali su interesovanje za usvajanje strateških rezervi bitcoina za svoje države.
Izdavač Spot Bitcoin berzanskog fonda (ETF) Franklin Templeton očekuje da će više država usvojiti strateške rezerve bitcoina 2025. godine, prema izgledima kompanije za digitalnu imovinu.
Dana 30. decembra, izdavač ETF-a objavio je spisak predviđanja za narednu godinu, uključujući svoja očekivanja da će “nekoliko država” usvojiti Bitcoin rezerve. Franklin Templeton je naveo da će bitcoin učvrstiti svoju poziciju globalne imovine koja funkcioniše kao digitalno skladište vrijednosti. Izdavač ETF-a je rekao da će se to ubrzati institucionalnim i državnim usvajanjem.
Iako izdavač ETF-a nije pružio detalje o tome koje bi države mogle usvojiti rezerve bitcoina, Franklin Templeton očekuje “pomak od špekulacija ka korisnosti” u 2025. Kompanija je navela da će osnovne tehnologije kriptovaluta naredne godine postati sastavni dio globalnih finansijskih sistema, piše Seebiz.
Dana 30. decembra, Wu Jiexhuang, član zakonodavnog vijeća Hong Konga, predložio je dodavanje bitcoina nacionalnim rezervama radi finansijske stabilnosti. Jiexhuang je ukazao na manje države poput El Salvadora i Butana, koje su već usvojile rezerve Bitcoina, kao primjere koje Hong Kong treba slijediti.
Jiexhuang je takođe primijetio tržišni uticaj odobrenja spot Bitcoin ETF-ova u januaru od strane Sjedinjenih Američkih Država, što je podstaklo institucionalno prihvatanje. Takođe je rekao da bi prijedlog novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa da Bitcoin postane strateška rezervna imovina mogao uticati na tradicionalna tržišta.
Zagovornici bitcoina, poput izvršnog direktora Strikea Jacka Mallersa, kažu da bi Trump mogao izdati izvršnu naredbu kojom bi Bitcoin bio označen kao rezervna imovina za SAD.
Slično tome, u Njemačkoj je Slobodna demokratska partija (FDP) izrazila spremnost za usvajanje bitcoina kao rezervne imovine.
Platforma FDP-a za izbore 2025. podržava korištenje tehnologije distribuirane knjige i sugeriše da Evropska centralna banka i njemačka Bundesbank razmotre Bitcoin kao sredstvo jačanja otpornosti evropskog monetarnog sistema.
Christian Lindner, bivši njemački ministar finansija i lider FDP-a, kritikovao je njemačku vladu zbog propuštanja kripto prilika i inovacija.
Lindner je rekao da nije čuo raspravu o kripto prijateljskoj politici koja se sprovodi u SAD-u i kako bi Njemačka takođe mogla ostvariti prednosti koje bi Bitcoin mogao donijeti. Bivši ministar finansija je to opisao kao “neuspjeh”, istaknuvši da se ta prilika propušta.