Revizorsko – konsultantska firma EY analizirala je 16 najvećih svjetskih automobilskih kompanija i otkrila rekordne vrijednosti određenih ključnih pokazatelja za 2023. godinu, piše Avto Magazin.
Ukupna prodaja automobila porasla je za 14% na 2,05 biliona eura. Dobit je povećana za 15% i dostigla je 176 milijardi eura. Marža je sa 8,6% neznatno veća u odnosu na prošlogodišnjih 8,5%. U poređenju sa 2022. godinom, rast prodaje iznosio je sedam posto.
Dodatno, slabljenje japanskog jena pomoglo je japanskim automobilskim firmama da povećaju profit za 65% i prodaju za 22%.
Ostale kompanije bilježe manje dinamičan razvoj, a njemački proizvođači imaju rast ukupne dobiti od svega 7%. Među kompanijama sa najvećom profitnom maržom prednjači Mercedes-Benz sa maržom od 12,8%, ispred euroameričke grupe Stellantis (12,1%) i minhenskog rivala BMW-a (11,9%).
Najveći pad bilježi Tesla, čija je marža pala sa 16,8% na 9,2% u odnosu na prethodnu godinu, čime je kompanija pala u sredinu ljestvice.
Prodaja i dalje ispod pretpandemijskog nivoa
Krajem prošle godine mnogi proizvođači automobila suočili su se sa problemima, a izazovi u industriji postali su sve očigledniji. Prodaja je porasla za samo devet posto, dok je dobit smanjena za čak pet posto. EY identifikuje tri glavna uzroka ovog pogoršanja. Prvi problem je što globalna ekonomija nastavlja slabiti, a prodaja novih automobila i dalje je značajno ispod nivoa prije pandemije.
U 2019. godini proizvođači su prodali skoro 76 miliona automobila, dok je prošle godine prodato svega oko 66 miliona. Ovo stvara višak kapaciteta, što trenutno predstavlja ozbiljan problem za proizvođače, ali i dobavljače.
Sumnje u elektromobilnost
Takođe, elektromobilnost ne dobija na zamahu kako su mnogi planeri buduće mobilnosti očekivali. Industrija je uložila milijarde u očekivanju brzog rasta potražnje za električnim automobilima, ali sada rastu sumnje. Trenutni višemilijardni profit uglavnom dolazi od prodaje modela sa motorima na unutrašnje sagorijevanje.
Treći problem je Kina. Prodaja stagnira na kineskom tržištu, a njemački proizvođači automobila, predvođeni Volkswagenom i BMW-om, zabilježili su blagi rast prodaje od 1,4%. Ostali proizvođači su pretrpjeli pad prodaje na kineskom tržištu.
Kinezi postaju sve agresivniji
Prosječna prodaja na kineskom tržištu je opala za 5%, a čak 2020. godine 39% svih novih automobila njemačkih proizvođača bilo je isporučeno kineskim kupcima, dok je prošle godine taj broj pao na 34%. Osim toga, kineski proizvođači električnih automobila postaju sve agresivniji.
EY očekuje da rekordne marže iz 2023. neće biti održive jer nema znakova ekonomskog oporavka u obliku povećane potražnje. Konkurencija se sve više zasniva na snižavanju cijena, posebno u segmentu električnih vozila. Sve više proizvođača trenutno pokušava privući kupce popustima, promotivnim ponudama finansiranja i posebnim modelima.