Aerodromi Crne Gore su od 1. januara do 29. decembra 2024. godine opslužili više od 2.874.084 putnika. To je, kako su kazali za portal Adria, rekordna godina za njih.
Posebno izdvajaju Aerodrom Podgorica, na kom su opslužili čak 36 odsto više putnika nego tokom pretpandemijske, 2019. godine, dok u odnosu na prošlu, 2023. godinu, imaju šest odsto više putnika.
„Kada je riječ o Aerodromu Tivat, tokom 2024. godine smo prvi put od pandemije, opslužili preko milion putnika“, navode u ACG.
Podsjećaju da saradnja Aerodroma Crne Gore sa niskobudžetnim avio-prevoziocima datira od 2013. godine (Ryanair), odnosno 2016. (Wizz Air i easyJet).
„Uz to ističemo, a djeluje da se ta važna činjenica lako „zaboravlja“, da je u periodu do 2020. godine i država preko Nacionalne turističke organizacije pružala podršku ovoj saradnji. To je rezultiralo time da je iz godine u godinu rastao promet ovih kompanija, da bi u godini prije pandemije, 2019, Ryanair i Wizz Air na Aerodromu Podgorica obavljali cjelogodišnji saobraćaj na 10 ruta“, naglašavaju u toj kompaniji.
Kako dodaju, u periodu oporavka avio-saobraćaja nakon pandemije, Aerodromi Crne Gore su samostalno, konkurentnim cijenama i mjerama svoje podsticajne politike, radili na unapređenju saradnje sa niskotarifnim prevoznicima, što je dovelo do toga da u 2023. godini prevezeni broj putnika ovih kompanija bude na rekordnom nivou – 90 odsto više nego 2019. godine.
„Taj rast se nastavio i tokom 2024. kada će učešće ove dvije kompanije u ukupnom broju putnika na Aerodromu Podgorica biti blizu 34 odsto. Takođe, bitno je naglasiti da je easyJet na tivatskom aerodromu prevezao oko 80 odsto više putnika nego rekordne 2023. godine, većinom sa tržišta Velike Britanije, koje predstavlja jedno od strateških za crnogorski turizam“, navode u ACG.
Uz jedno presijedanje do svakog kutka svijeta
Naglasili su i značaj mrežnih prevoznika – poput Austrian Airlines-a i Turkish Airlines-a – koji su, kažu, važni za Crnu Goru, jer uz jedno presijedanje vode u svaki kutak svijeta.
„Kada je riječ o novim rutama tokom naredne godine, u toku su pregovori o nekoliko novih linija, a detalji će biti poznati kasnije tokom 2025. U svakom slučaju, u cilju stvaranja pretpostavki za dalji rast saobraćaja, posebno na rutama od strateške važnosti za crnogorski turizam i državu u cjelini, početkom godine usvojićemo novu Podsticajnu šemu, koja bi našu cjenovnu politiku učinila još konkurentnijom, regionalno posmatrano“, dodaju u Aerodromima.
Kako kažu, imajući to u vidu, kao i potencijalnu podršku države za unapređenje avio-povezanosti Crne Gore, realno je očekivati da na podgoričkom aerodromu naredne IATA zimske sezone (koja počinje krajem oktobra) imamo više cjelogodišnjih ruta nego ove sezone.
„Dok se na Aerodromu Tivat već od predstojeće ljetnje sezone (koja počinje krajem marta) očekuje bolja povezanost sa glavnim emitivnim turističkim tržištima, pri čemu posebno treba naglasiti saradnju sa kompanijom easyJet, koja je i za naredno ljeto najavila letove na šest ruta, uz značajan rast obima saobraćaja“, zaključuju u ACG.
Izvor: Adria.tv