Ruska rublja dostigla je dosad najnižu vrijednost u odnosu na američki dolar, a zbog pada rublje i cijene nafte indeks RTS pao je skoro za 6%. Rusija je, u cjelini gledano, prošla daleko lošije od većine zemalja.
“U razdoblju od početka ljeta kurs američkog dolara je skočio za 35%, a eura za 41%”, kaže Aleksandar Jegorov, analitičar kompanije Teletrade.
Prema riječima stručnjaka, glavni razlog pada kursa rublje je visoka zavisnost ruske ekonomije od cijena nafte. Na primjer, barel tipa Brent je 24. avgusta 2015. godine na berzi koštao 43,54 dolara, što je najniži pokazatelj od krize 2009. godine.
Po riječima stručnjaka informativno-analitičkog portala BKS Ekspress Ivana Kopejkina, rublja je počela novu radnu sedmicu naglim padom u odnosu na dolar i euro.
“Glavni uzroci takve dinamike su novi pad na kineskom tržištu, kao i pad cijena nafte”, kaže Kopejkin.
Po njegovim riječima, nije pomogla čak ni odluka donesena u nedjelju da mnogi kineski penzijski fondovi sada mogu investirati do 30% aktiva u tržište dionica (opseg tih investicija se ocjenjuje otprilike na 100 milijardi dolara).
“Rusko tržište je ušlo u novi kovitlac svoga pada. Sinhronizirano su pali berzanski indeksi i kurs rublje, reagujući na dinamiku cijena nafte i na nestabilnost koja se primjećuje na temelju dinamike kineskih berzi”, slaže se Igor Kovaljov, analitičar brokerske tvrtke InstaForeks.
Po njegovim riječima, jedan od uzroka sniženja cijena nafte bila je izjava ministra naftne industrije Irana Bidžana Namdara Zanganea.
“Mi ćemo povećavati eksploataciju pod svaku cijenu. Nemamo drugog izbora. Ako proizvodnja nafte ne bude brzo uvećana mi ćemo stalno gubiti jedan dio tržišta”, izjavio je iranski ministar za agenciju Bloomberg.
Iran je bio druga zemlja OPEC-a po obimu eksploatacije nafte prije nego što su mu uvedene sankcije 2012. godine. Pojedine velike naftne kompanije, uključujući BP i Shell, već su pokazali interes za industrijalizaciju naftnih nalazišta u Iranu. Prema podacima Međunarodne energetske agencije (IEA), višak nafte u svijetu već iznosi 3 miliona barela dnevno.
Izvor: Seebiz