Predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja i suvlasnik kompanije Montenegrostars Žarko Radulović kaže da će povećanje PDV-a negativno uticati na crnogorsku turističku ponudu i da je povećanje cijena veoma rizično.
-Nova opasnost je najavljeno uvođenje sedmočasovnog radnog vremena, što je još jedna populistička mjera neprilagođena realnosti u Crnoj Gori kazao je Radulović u intervjuu za “Dan.
Kako ocjenjujete ovogodišnju turističku sezonu u Crnoj Gori?
-Turistička sezona je bila turbulentna. Predsezona je podbacila zbog ukidanja avio-linija, dok je špic trajao svega 30 dana, što je nezapamćeno. Na kraju, postsezona je bila iznenađujuće dobra, pa smo se približili rezultatima iz prošle godine. Generalno gledano, uspjeli smo da izvučemo maksimum u izazovnim okolnostima.
Kako će povećanje PDV-a za smještaj sa 7 na 15 odsto uticati na turistički sektor?
-Posljedice će biti dramatične. Ova mjera će dodatno proširiti sivu ekonomiju jer će mnogi pokušati da se snađu kako bi opstali. Povećanje nije linearno, već ogromno više od 100 odsto. To će rezultirati drastičnim skokom troškova za kompanije, što tržište jednostavno ne može podnijeti. Bojim se da će to dugoročno smanjiti kvalitet naše turističke ponude.
Kako vidite mogućnost povećanja cijena da se kompenzuju novi troškovi?
Povećanje cijena bilo bi vrlo rizično. Mi već moramo da budemo znatno jeftiniji od destinacija poput Francuske, Španije ili Hrvatske kako bismo ostali konkurentni. Tržište ima svoje granice, a podizanje cijena za 17 odsto moglo bi nas ostaviti bez ključnih klijenata. Bez novih proizvoda, ili značajnih poboljšanja u ponudi, povećanje cijena nije opravdano.
Da li su privrednici imali priliku da izraze zabrinutost zbog ovakvih mjera?
-Imali smo sastanke sa predstavnicima Vlade, uključujući premijera i ministra finansija. Svi privrednici su jasno ukazali na negativne posljedice ovih mjera, ali čini se da su naši argumenti ignorisani. Nažalost, ove odluke pogađaju upravo one sektore koji su se jedva oporavili od pandemije, poput turizma.
Kako komentarišete najavu o uvođenju sedmočasovnog radnog vremena?
-To je još jedna populistička mjera koja nije prilagođena našoj realnosti. Sektor turizma radi 24 sata i takvo ograničenje znatno bi povećalo troškove rada, što je neodrživo. Ova mjera možda funkcioniše u Francuskoj, ali Crna Gora nije Francuska. Očekujem otpor od strane privrednika jer je jasno da bi to ugrozilo opstanak mnogih kompanija.
Koji su glavni infrastrukturni problemi crnogorskog turizma?
-Nedostatak avio-linija i rigidna vizna politika ozbiljno ograničavaju našu dostupnost kao destinacije. Turisti iz zemalja poput Indije moraju da putuju hiljadama kilometara kako bi dobili vizu. To nas čini neprivlačnim, posebno kada konkurencija poput G rčke ili Turske olakšava dolazak.
Ima li razloga za optimizam u trenutnoj situaciji?
-Iako je situacija teška, vidim znakove napretka. Nova ministarka turizma je pokazala inicijativu i donijela neke kvalitetne ideje, poput naplate tranzitnih taksi za ljetnje gužve. Takve mjere daju nadu da možemo početi da rješavamo probleme na inovativan način.
Šta je ključna poruka za budućnost crnogorskog turizma?
-Potrebno je strateško planiranje i kompetentni ljudi na ključnim pozicijama. Turizam je osnova naše ekonomije, ali ne možemo očekivati da će opstati bez ulaganja i pametnih mjera. Moramo prestati da donosimo odluke koje su kratkoročne i štetne, jer jedino dugoročni razvoj može osigurati našu budućnost.
(Opširnije čitajte u DAN-u)