Podsticanje razvoja crnogorskih zanata kroz pružanje finansijske podrške za nabavku opreme i alata namijenjenih za obavljanje zanatske djelatnosti, kao i organizacije i učestvovanja na domaćim i međunarodnim sajmovima i manifestacijama ključni su ciljevi Programa za razvoj i promociju zanatstva za 2022. godinu.
Među operativnim ciljevima u dokumentu koji je objavila Vlada Crne Gore svrstani su rast broja zanatlija, povećanje konkurentnosti postojećih i promocija crnogorskih zanatskih proizvoda u zemlji i šire.
Realizacija Programa će doprinijeti većem broju registrovanih zanatlija u Zanatskoj komori, u skladu sa čim je i utvrđen indikator učinka.
Program se sastoji od dvije komponente u okviru kojih se dodjeljuje finansijska podrška za nabavku opreme i promociju zanata, a ukupan budžet za realizaciju Programa je 200.000 eura.
“Program podrazumijeva finansijsku podršku koja je bazirana na principu refundacije, i to na način da zanatlija finansira 100% svih troškova do završetka aktivnosti za koju konkuriše, nakon čega mu se po podnošenju dokumentacije koja dokazuje utrošak sredstava za realizaciju aktivnosti, odobrava povraćaj dijela troškova”, piše u dokumentu.
Pravo učešća u Programu imaju zanatlije upisane u Registar zanatlija kod Zanatske komore, a čija je pretežna djelatnost obavljanje jednostavnog ili složenog zanata.
Programom nijesu obuhvaćene sljedeće djelatnosti:
* primarna poljoprivredna proizvodnja;
* proizvodnja čelika, sintetičkih vlakana i vađenje uglja; brodogradnja;
* proizvodnja koksa i rafiniranih naftnih proizvoda;
* proizvodnja i prodaja vojne opreme ili usluga;
* trgovina;
* građevinarstvo (u dijelu izgradnje gotovih stambeno-poslovnih jedinica);
* ugostiteljski objekti koji isključivo pružaju usluge točenja pića;
* djelatnosti izdavanja novina i drugih povremenih izdanja, djelatnosti proizvodnje i emitovanja radijskog i televizijskog programa, djelatnosti novinskih agencija, kao i uslužnih djelatnosti agencija za marketing i odnosa s javnošću;
* saobraćaj;
* prodajni auto saloni;
* proizvodnja i promet bilo kojih proizvoda ili aktivnosti koje se smatraju nezakonite ili štetne po okolinu i opasne za ljudsko zdravlje;
* igre na sreću;
* proizvodnja duvanskih proizvoda;
* alkoholna pića (izuzev proizvodnje vina i voćnih rakija);
* nemoralne i nelegalne aktivnosti.
Javni poziv se, kako je navedeno, sprovodi kao otvoreni postupak po modelu trajnog Poziva sa rokom dostavljanja prijava do 30. novembra do 15.00 sati.