Privredna komora Crne Gore danas obilježava 94 godine postojanja. Nina Drakić, predsjednica PKCG kazala je u govoru povodom obilježavanja jubileja da je obaveza da se sjećamo po svemu uzorne istorije crnogorskog preduzetničkog organizovanja i slijedimo put onih koji su postavili temelje ove institucije, iskazujući poštovanje prema svim važnim trenucima iz njene bogate tradicije.
“Poštovani privrednici, raduje me što ste se odazvali pozivu za ovogodišnju svečanost i na taj način pokazali osjećaj pripadnosti svojoj instituciji potvrđujući vjeru u ono što tako ujedinjeni možete ostvariti. Raduje me da sam zajedno sa vama domaćin poštovanim gostima iz državnih struktura, sa kojima gradimo bolju ekonomsku budućnost naše privrede i države Crne Gore, kao i uvaženim predstavnicima diplomatskog kora, univerziteta, nevladinog sektora i medija. Za nama su teške godine, a pred nama novi i kompleksni izazovi. Privredna komora je u periodu pandemije koja je jako uzdrmala i snažnije ekonomske sisteme, predano radila na oživljavanju ozbiljno narušene privredne aktivnosti. Svoje kapacitete usmjeravali smo na pronalaženje načina za očuvanje privrede zastupajući interese svojih članica prilikom definisanja mjera ekonomske politike. Bavili smo se i operativnim ali i strateškim pitanjima od značaja za napredak ekonomije”, kazala je Drakić.
Kako je dodala, intenzivan angažman svih predstavnika biznis zajednice uključene, prije svega, u granske odbore udruženja unutar Komore pomogao je da na pravi način postave prioritete i artikulišu ih prema donosiocima odluka.
“Ovim povodom želim da naglasim da je zdravstvena kriza kroz nastojanje crnogorskih privrednika da dođu do alternativnih tržišta za robe široke potrošnje, kao i u potrebi da sačuvaju svako radno mjesto, potvrdila da ova zemlja ima ozbiljan privredni potencijal spreman i sposoban da odgovori velikim izazovima, pokazujući uz to najviši stepen društvene odgovornosti”, kazala je Drakić.ž
Za nas kao ekonomiju usmjerenu na usluge, prvenstveno turizam, covid kriza je uzrokovala posljedice koje treba sanirati u narednim godinama, uprkos ostvarenim dobrim rezultatima u 2021. godini, dodala je.
“Zbog toga je u prvi plan ponovo dospjela nužnost promjene strukture crnogorske privrede, koja bi stvorila uslove za smanjenje uvozne zavisnosti i ostvarenje održivog rasta i razvoja. Sve to treba da prati i realizacije niza planiranih infrastrukturnih projekata, a što postaje upitno uz poskupljenje energenata i drugih berzanskih roba na globalnom tržištu. Već smo pretrpjeli prvi nalet neizvjesnosti vezan za poremećaje na tržištu koji su izazvani otvaranjem sukoba Rusija – Ukrajina. Nema dileme da će se ta dešavanja reflektovati na uspješnost turističke sezone, premda već svi veoma aktivno radimo na pronalaženju novih tržišta, koja bi mogla nadomjestiti dolaske turista iz ovih zemalja”, navela je Drakić.
Projekcije kretanja domaće ekonomije, kako je kazala, u ovoj godini je nezahvalno davati, budući da se na nas kao malu, otvorenu i uvozno zavisnu ekonomiju negativna kretanja u bližem i daljem okruženju veoma brzo reflektuju.
” Sigurno je da ćemo kao poslovna asocijacija koja objedinjava i štiti interese cjelokupne crnogorske biznis zajednice, sa svojim članicama kontinuirano raditi na prepoznavanju najboljih rješenja za izazove sa kojima ćemo se sretati i u danima koji slijede. Period covid krize, u Komori smo pokušali iskoristiti na najbolji način, unapređivanjem sopstvenih kapaciteta, usvajanjem novih znanja, prije svega, o poslovanju u digitalnom okruženju, a u nastojanju da našim članicama obezbijedimo cjelovit servis koji će im olakšati rad. Raduje me da smo uprkos pandemiji uspjeli održati naše redovne aktivnosti na nivou iz ranijih godina, a u pojedinim segmentima i na višem”, kazala je predsjednica PKCG.
Težnja je da Komora bude prava adresa za odgovore na sva pitanja i izazove sa kojima se privreda suočava. Uz podršku članstva koje je za 94 godine postojanja Komore pokazivalo veliku posvećenost ovoj instituciji, taj cilj će biti dostižan.
“Saradnja i otvoreni dijalog sa donosiocima odluka na unapređenju poslovnog ambijenta preduslov su kreiranja adekvatne ekonomske politike, koja će garantovati predvidivost poslovanja i sigurnost za domaće i strane investitore. Dostizanje ekonomskog rasta i razvoja naš je glavni interes i kreatori politika će na tom poslu u ovoj instituciji imati pouzdanog partnera”, kazala je Drakić i dodala da će u cilju inoviranja najvećeg privrednog priznanja u zemlji, Nagrade Privredne komore Crne Gore od ove godine dodjeljivati na Svjetski dan preduzetništva, 19. novembra.
“Umjesto toga, danas ćemo, kao institucija koja odgovorno promišlja o ekonomskoj i sveukupnoj budućnosti kroz panel koji slijedi povesti razgovor o ekonomskoj i društvenoj perspektivi Crne Gore, osvjetljavajući ovu temu iz ugla privrede, ekonomske struke i akademske zajednice, te nevladinog sektora. Takođe, već sjutra, na istom ovom mjestu promovisaćemo dokument koji smo izradili u saradnji sa našim članicama, a uz podršku UNDP i stručnih konsultanata. Riječ je o Mapi puta Crne Gore ka cirkularnoj ekonomiji, koja predstavlja osnovu narednih nacionalnih dokumenata i planova usmjerenih na ispunjavanje obaveza preuzetih iz međunarodnih sporazuma i deklaracija u oblasti ozelenjavanja ekonomije što je pretpostavka snaženju konkurentnosti i odgovornom upravljanju prirodnim resursima”, zaključila je Drakić.