Priređivači igara na sreću traže da se novo zakonsko rješenje ne primjenjuje od 1. januara

Izmjene Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica kojim se uvodi oporezivanje dobitaka od igara na sreću nisu primjenjive. Potrebno je staviti van snage ove izmjene i na sveobuhvatan način urediti ovu oblast kroz novi Zakon o igrama na sreću koji je u fazi izrade u skladu sa međunarodnim i regionalnim praksama i isustvima”, navedeno je dopisu 11 najvećih priređivača igara na sreću koje je poslato Ministarstvu finansija na čijem čelu je ministar Novica Vuković.

Izmjena ovog zakona koji predviđa oporezivanja svih dobitaka preko 300 eura kod svih oblika igara na sreću usvojena je u septembru, čija primjena treba da počne od 1. januara naredne godine. Zakon predviđa da su priređivači, odnosno njihovi zaposleni, ti koji obračunavaju iznos poreza (na razliku između uplate i isplate) i njegov iznos odbijaju prilikom isplate igrača.

Priređivači su i tada kroz sistem javne rasprave na ovoj zakon i fiskalnu strategiju uložili veliki broj prigovora navodeći da tehnički nije moguća primjena ovog zakona na predloženi način, ali je većina njihovih prigovora odbijena. U novom obraćanju ponavljaju da primjena ovog poreza na predloženi način nije primjenjiva.

“Obraćamo Vam se sa ciljem da ukažemo na očigledne i vrlo jasno i precizno argumentovane razloge zbog kojih je izvjesno da Zakon o porezu na dohodak fizičkih lica od 13. 9. 2024 se čijom primjenom se kreće od 1. 1. 2025. godine, neće biti moguće sprovoditi u praksi, a čak i ako bi se riješili brojni tehnički i administrativno-pravni nedostaci ovakvog zakonskog rješenja. Primjena istog bi imala izrazito negativne efekte kako po industriju igara na sreću, tako i na budžetske prihode”, navedeno je u dopisu.

Oni navode da je ovako definisan predlog apsolutno neprimjenjiv kod igara na sreću na automatima i kazinima, da ovakvih propisa nema ni u najvećim i najpoznatijim igračkim destinacijam, kao ni u susjednim zemljama.

“Igrač igra na automatu, može generisati više dobitaka i gubitaka tokom perioda igre, a u određenom momentu isplaćuje preostali dio novca ili ne isplaćuje ništa. Pri čemu je nemoguće utvrditi pojedinačne uplate na osnovu koje je dobitak ostvaren, jer je igrač sa ostvarenim pojedinačnim dobicima nastavio da igra do trenutka kada je odlučio da preostali iznos isplati. Isti je slučaj sa kazinima, jer se na stolovima za igru ne evidentiraju niti je moguće evidentirati pojedinačne dobitke i pojedinačne uplate na osnovu kojih je ostvaren dobitak u smislu člana 37s”, naveli su priređivači navodeći da će ovakav zakon stvoriti negativni efekat, odnosno ilegalno tržište igara na sreću.

Oni navode da im je i sada 15 dana pred primjenu zakona nejasno kako treba da ga primjenjuju, s obzirom da postoje razlike između dohotka i dobitka u igrama na sreću i da u zakonu nije precizno definisano šta je dobitak.

“Obaveza zakonodavca je da prilikom uvođenja fiskalnih mjera jasno definiše kategoriju koja se oporezuje, osnovicu oporezivanja i stopu oporezivanja. Sa tim u vezi neophodno je da zakonodavac definiše kategoriju dobitka, odnosno, prethodno, ono što se smatra ukupnim ulogom u igrama na sreću. Takođe vremensko razgraničenje troška/uloga i korespodentne kategorije dobitka veoma značajano utiče na regulisanje ove nove dažbine”, smatraju priređivači.

Oni su u dopisu naveli iskustva u obračunavanju ovog poreze u Hrvatskoj, Srbiji, BiH i Sloveniji, gdje se iz ovih razloga ne naplaćuje porez na dobitke u automat klubovima i kazinima, kao i da je oporezivanja dobitaka u kladionicama definisano na drugačiji način nego u Crnoj Gori.

Priređivači upozoravaju da predloženi način oporezivanja dobitaka u kladionicama nije pravedan, kao i da će izazvati prelaz igrača na crno tržište i time gubitak novca i za priređivače i državu.

Navode da ako neko sa jednim eurom uplate dobije 301 euro, on će platiti porez od 45 eura bez obzira da li je tog dana ili mjeseca imao gubitke u igrama na sreću i da li je ukupno bio u plusu.

Igrači će masovno preći na strane sajtove

Priređivači upozoravaju da državne vlasti nemaju mogućnost ograničavanja pristupa stranim sajtovima za klađenje na kojima igrač neće platiti porez.

“Masovno će se otvarati nalozi u inostranstvu, odnosno kod inostranih priređivača gdje su povoljniji uslovi za klađenje (Federacije BiH i entiteta Republike Srpske). Blokiranje sajtova transfera sredstava ka inostranim priređivačima igara na sreću putem blokada binova za inokompanije registrovane za priređivanje igara na sreću preko domaćih banaka je nemoguće spriječiti. Uz pomoć ino banaka, odnosno platnih insititucija kao sto su Skrill, Neteller, Crypto prenosa sredstava i upotrebe VPN-a sva ta ograničenja se lako prevazilaze. Uporedna iskustva država regiona u kojima je uvedena ova vrsta poreza pokazala su da je u tim državama došlo do drastičnog smanjenja broja igrača što je nužno rezultiralo i smanjenjen očekivanih prihoda”, smatraju priređivači.

Oni kažu i da će ukoliko samo 10 odsto igrača pređe na inostrane sajtove, država izgubiti više novca nego što očekuje da ga dobije ovim porezom.

Izvor: Vijesti

Slični Članci