Nedostatak vještačkog osnježavanja i ulaganja u skijališta biće ključni problemi i tokom ovogodišnje zimske turističke sezone. Njena uspješnost ponovo će zavisiti od vremenskih uslova, što otežava dugoročno planiranje i garantovanje optimalnih uslova za skijaše poručili su Pobjedini sagovornici, predstavnici turističkih organizacija Zabljaka i Kolašina.
Pripreme za zimsku sezonu u Crnoj Gori su u punom jeku, ali izazovi koje donosi nepredvidivost vremenskih prilika i nedostatak adekvatne infrastrukture i dalje bacaju sjenku na optimizam turističkih radnika. Direktor Turističke organizacije Zabljak, Stojan Abazović ističe da je, iako je broj upita za zimsku sezonu zadovoljavajući, još rano donositi zaključke. Uz bogatu ponudu paketa i planiranih događaja, u centru pažnje su inovacije poput mobilnih kućica za zimski bazar i unapređenje sportskih aktivnosti. Međutim, dugogodišnje neulaganje u skijašku infrastrukturu ostaje najveći izazov za budućnost zimskog turizma na Žabljaku. Ivana Bulatović iz Turističke organizacije Kolašin naglašava da su pripreme za sezonu u punom zamahu, ali i da se suočavaju sa sličnim infrastrukturnim izazovima, prvenstveno u vezi sa sistemom za vještačko osnježavanje koji ne ide planiranom dinamikom.
Uprkos svemu, oba grada uvode atraktivne novine i događaje da bi privukli što veći broj posjetilaca i pružili bogato iskustvo tokom zimskih mjeseci.
Iako su turističke organizacije u Žabljaku i Kolašinu optimistične u vezi sa sezonom, Pobjeda nije uspjela da dobije izjavu od ministarke turizma Simonide Kordić o njenim očekivanjima i mjerama koje bi trebalo preduzeti za što bolju zimsku sezonu.
PRIPREME UVELIKO ODMAKLE
Abazović smatra, međutim, da je rano još da se donesu zaključci u vezi sa potražnjom kada je u pitanju zimska turistička sezona.
– Broj upita je zadovoljavajući i već ih uveliko dobijamo. Pripreme za zimsku sezonu počele su blagovremeno i uveliko su odmakle. Ove godine ćemo kreirati različite pakete ponude koji će biti primamljivi gostima, a koji će uključivati razne beneficije za goste kazao je Abazović. Predstavnici Opštine Žabljak i TO Žabljak imali su već dva sastanka povodom pripreme zimske turističke sezone. Načelno su napravili plan.
– Prvi sastanak je bio sa predstavnicima Opštine Žabljak i svih preduzeća koje je osnovala, dok je drugi sastanak bio sa predstavnicima turističke privrede, kao i predstavnicima Nacionalnog parka Durmitor i Turističkog centra Durmitor, tj. skijališta Savin kuk. Najveći izazov biće vezan za snježne padavine, ukoliko ih ne bude, jer se nijesu stvorili uslovi za osnežavanje, iako na prostoru skijališta postoji veštačko jezero za osnježavanje kazao je Abazović.
Dodao je da će ponovo instalirati klizalište, koje će biti većih dimenzija nego prošle godine, a koje može koristiti tokom ljetnje sezone kao rolalište.
– Ove godine ćemo imati i prvi put kvalitetne kućice za bazar, koje će biti mobilne (princip kamp kućice), a koje će sadržati rasvjetu i mogućnost grijanja, što će uveliko pomoći kada se uzmu u obzir uslovi tokom zimskih mjeseci. Tako da ćemo prvi put imati bazar koji će trajati više mjeseci. Fokus će biti na turnom skijanju i hodanju na krpljama, trendovima koji rastu iz godine u godinu. Tokom prošle godine smo se pripremili kvalitetnim promotivnim materijalom za ove dvije zimske aktivnosti. Organizovaćemo različita kulturna dešavanja, kao i festivale hrane koji su se pokazali veoma uspješnim tokom prošle zimske turističke sezone ističe Abazović. Naglašava da je najveće nezadovolj stvo u vezi sa lošom skijaškom infrastrukturom, pogotovo kada se uzme u obzir neulaganje države već nekih 30 godina.
– Žabljak je sam po sebi bio sinonim za zimski turizam i kao takav mora se staviti u fo kus državnih ulaganja. Nekada su postojala četiri skijališta (dva gradska), a sada imamo samo skijalište Savin kuk koje ne prati svjetske trendove i kvalitet što se tiče skijanja. Vidjeli smo uspjeh žičare KotorLovćen tokom ljetnje turističke sezone, novog proizvoda koji je stavio Crnu Goru u fokus što se tiče takve vrste usluge. Savin kuk je lokalitet ko ji bi mogao da ima ogroman uspj eh tokom ljetnje turističke sezone, idealan predio za gondolu i panoramsku vožnju kaže Abazović koji tvrdi i da sa minimalnim uslovima koji trenutno postoje imaju odlične rezultate tokom ljetnje turističke sezone.
– Nedostatak dobre zimske alpske i nordijske infrastrukture ima negativan uticaj na čitavo područje, pogotovo kada je u pitanju izgradnja velikih hotela sa visokom katego rijom, kao i onih objekata koji doprinose široj lepezi ponude. Kvalitetno skijalište donosi mogućnost dvosezonske ponude, mnogo bolju motivaciju za infrastrukturna ulaganja tvrdi Abazović.
Po njegovim riječima fokus se mora staviti na prilaznim putevima, jer sadašnji put Nikšić Žabljak se može uveliko unaprijediti mostom preko Komarnice.
IZAZOVI
Ivana Bulatović iz Turističke organizacije Kolašin kaže da su pripreme za zimsku sezonu u ovom gradu u punom jeku, ali da se suočavaju s nekoliko izazova koji bi mogli uticati na kvalitet ponude.
– Jedan od glavnih izazova je usporen napredak radova na osnježavanju. Iako je u Skupštini donijeta odluka o implementaciji sistema za vještačko osnježavanje, realizacija ne ide planiranom dinamikom. Zbog toga će i ove godine uspješnost sezone zavisiti od vremenskih uslova, što nam otežava dugoročno planiranje i garantovanje optimalnih uslova za skijaše. Ipak, kako bismo privukli što više posjetilaca, uvodimo brojne novine u ponudu. Ove godine, poseban fokus stavljamo na događajima koji će obogatiti turističku ponudu i privući različite profile gostiju. Planiramo tradicionalni Božićni bazar, manifestaciju Kolašin Winter Art, kao i aktivne sportske događaje poput hodanja na krpljama, turno skijanja, Sinjavinskog i Bj elasičkog maratona, te trail trke na snijegu. Ovi događaji će, osim sportske komponente, imati i zabavne sadržaje, pogotovo u okviru Božićnog bazara, koji će pružiti priliku za kulturna dešavanja, druženje i uživanje u lokalnim specijalitetima ističe Bulatović.
Što se tiče infrastrukture kaže da su zadovoljni trenutnim stanjem, ali smatraju da postoji prostor za dodatna ulaganja.
– Put do ski centra je ključni infrastrukturni projekat koji je ušao u kapitalni budžet za narednu godinu, što znači da će njegova realizacija biti prioritet. Očekujemo da će to značajno olakšati dolazak turista do skijališta, unaprijediti cjelokupnu turističku ponudu i poboljšati uslove za razvoj zimskih sportova u Kolašinu kaže Bulatović.
Što se tiče rezervacija za ovu zimsku sezonu pokazuju pozitivne trendove u poređenju s prethodnim godinama, i da primjećuju porast interesovanja.
Opširnije u Pobjedi