Prihodi Crne Gore od turizma u prva tri kvartala iznosila su 1,312 milijardi eura, što je za 49,5 miliona eura manje u odnosu na isti period prošle godine, kazali su “Danu” iz Centralne banke (CBCG).
U trećem kvartalu, koji obuhvata jul, avgust i septembar, prihodi od turizma su iznosili 877,1 milion eura. Taj iznos je za 3,47 odsto, ili 31,5 miliona eura, manji u odnosu na treći kvartal prošle godine.
Time su i brojke potvrdile ono čemu se cijelog ljeta spekulisalo – da je sezona slabija u odnosu na prošlogodišnju.
Prema podacima CBCG, u prvom kvartalu su prihodi od turizma iznosili 94,5 miliona, u drugom 340,1 milion, a u trećem 877,1 milion.
Kada je u pitanju 2023. godina, prihodi su iznosili ukupno 1,507 milijardi eura. U prvom kvartalu su prihodi iznosili 119 miliona, u drugom 333,7 miliona, u trećem 908,6 miliona, a u četvrtom 146,4 miliona.
Podatke CBCG prokomentarisao je predsjednik države Jakov Milatović, koji je kazao da je ovo prvi put od obnove nezavisnosti 2006. godine, izuzev pandemijske 2020. godine, da se prihodi od turizma smanjuju u poređenju sa prethodnom godinom.
“Turistička sezona je, umjesto zamajca ekonomskom rastu, donijela pad prihoda u prva tri kvartala ove godine od skoro četiri odsto, ili oko 50 miliona eura, u odnosu na isti prošlogodišnji period. Istovremeno je zabilježen pad broja noćenja od preko pet odsto”, napisao je Milatović na mreži Iks.
On je dodao da turistički sektor, pored neriješenih infrastrukturnih i komunalnih problema, u iduću godinu ulazi sa još jednim tegom u vidu povećanja poreza na dodatu vrijednost (PDV) sa sedam na 15 odsto.
“To može dodatno oslabiti našu međunarodnu konkurentnost. Ne smijemo dozvoliti da turizam, kao glavni pokretač naše ekonomije, uđe u opasnu zonu stagnacije”, poručio je Milatović.
Od naredne godine u turizmu će biti srednji PDV od 15 odsto. Time će PDV na usluge smještaja sa sedam odsto biti povećan na 15 odsto, što predstavlja najveći problem firmama u turizmu. Hotelijeri su već najavili da će dići cijene smještaja za preko 50 odsto. Koliko će tačno iznositi povećanje cijena smještaja preciznije ćemo znati početkom naredne godine.
Veće cijene smještaja sigurno neće doprinijeti većem broju turista, ali će dovesti do većih prihoda države od turizma.
Hotelijeri zabrinuti i zbog najavljenog uvođenja viza Rusima
Osim veće PDV-a na smještaj, hotelijere je zabrinula i najava uvođenja viza za državljane Rusije.
“Uvođenje viza će dodatno smanjiti broj ruskih turista, koji su već manje prisutni zbog sankcija”, kazao je predsjednik Udruženja hotela Crne Gore Nikola Pejović za “Dan”.
On je dodao da će naredna godina biti izazovna, te da je povećanje PDV-a na usluge smještaja jedan od najvećih izazova.
“Mi sada plaćamo sedam odsto PDV-a, a ta stopa se podiže na 15 odsto. To je povećanje od 105 posto, što je ogroman udar na nas”, istakao je Pejović.
On je ukazao da ovaj potez nije usklađen sa praksom u regionu.
“U Albaniji, na primjer, PDV je šest odsto, a oni se razvijaju i brže i bolje od nas. Kod nas se dešava da smo tranzitna zemlja, gdje ljudi samo prolaze dalje ka Albaniji”, kazao je Pejović.
Pored poreskih pritisaka, on je ukazao i na problem loše avio-dostupnosti Crne Gore.
“Imamo premalo avio-kompanija, mnoge niskobudžetne linije su nam ukinute, a to direktno utiče na broj turista koji dolaze”, rekao je Pejović.
On je dodao da turistički sektor, pored neriješenih infrastrukturnih i komunalnih problema, u iduću godinu ulazi sa još jednim tegom u vidu povećanja poreza na dodatu vrijednost (PDV) sa sedam na 15 odsto.