Predsjednik budvanske opštine Marko Bato Carević kazao je za Dan da je za sada zadovoljan načinom funkcionisanja lokalne uprave, ustanova i preduzeća u doba korone, te istakao da je predložio niz mjera za ublažavanje negativnih ekonomskih efekata te da tek planira donošenje mjera kojima će pospješiti privredne aktivnosti.
Kazao je i da do sada nisu imali ozbiljnijih razgovora sa Vladom oko pomoći turističkoj privredi, ali da planira da im uskoro uputi inicijativu na koji način da se pomogne turističkoj privredi. Carević je rekao i da negativne posledice ekonomske krize neće zaobići ni Budvu kao najposjećeniju turističku lokaciju, ali da vjeruje da će određenim setom mjera, ipak, uspjeti da privuku goste.
Kako funkcioniše opština u vrijeme pandemije?
Carević: Potrudili smo se da u okviru mjera koje je donijela Vlada Crne Gore organizujemo proces rada u lokalnoj upravi, lokalnim ustanovama i preduzećima na način da se posao odvija nesmetano i da nemamo zastoja u funkcionisanju. Službenicima za koje je to moguće omogućili smo rad od kuće i pristupili smo elektronskom poslovanju u smislu podnošenja zahtjeva, informisanja o istim i statusu upravnih postupaka i akata koje donose nadležni organi i službe. Generalno možemo da budemo zadovoljni načinom funkcionisanja u datim okolnostima.
Prijem stranaka je sveden na minimum, jer to zahtijeva trenutna situacija. Rad po sekretarijatima, upravama, službama i organizacionim jedinicama je uređen po sistemu dežurstava i u obimu koji zahtijeva proces rada. Kao predsjednik opštine predložio sam niz mjera za ublažavanje negativnih ekonomskih efekata i odnose se na konsolidaciju i u štede u budžetu kao što je suspendovanje svih službenih putovanja, prekovremenih sati i naknada u komisijama i radnim tjielima, odlaganje prinudne naplate za pravna i fizička lica, kao i pomoći najugroženijima. Opština nabavku respiratora bolnici u Kotoru, dala pomoć penzionerima i opredijelila sredstva za kupovinu novog reanimacionog vozila. Trudimo se da u ovim trenucima pružimo pomoć onima kojima je najpotrebnija. Pred nama je donošenje mjera kojima ćemo pospješiti privrede aktivnosti.
Da li je bilo razgovora sa Vladom oko pomoći turističkoj privredi?
Carević: Još uvijek nije bilo ozbiljnijih razgovora na tu temu jer nam je svima teško da predvidimo i egzaktno sagledamo negativne ekonomske efekte koji slijede. Vlada je predvidjela određene olakšice za privredu, ali smatram da će u narednom periodu biti nužno donijeti paket ekonomskih i drugih mjera za pomoć turističkoj privredi, kako bi se turističkim radnicima omogućilo da održe svoje poslovanje i radna mjesta. Opština Budva će u tom pravcu imati inicijativu prema Vladi Crne Gore na koji način da se pomogne turističkoj privredi.
Koliko ima preduzeća koja su u blokadi i kako opština može da im pomogne?
Carević: Sva naša lokalna javna preduzeća su likvidna i za sada ne postoje finansijske poteškoće u njihovom funkcionisanju. U redovnoj komunikaciji sa direktorima preduzeća pratimo situaciju. Naravno da su neka preduzeća zbog prirode posla koji obavljaju podložnija negativnim efektima trenutnog stanja zbog pandemije, ali za sada je situacija pod kontrolom. Redovno se izvršavaju tekuće obaveze, isplaćuju zarade i doprinosi, a, zavisno od dužine trajanje privremene situacije, preduzećemo niz mjera za konsolidaciju ukoliko bude bilo potrebe. Tu, prije svega, mislim na preusmjeravanje određenih finansijskih sredstava u cilju zadržavanja trenda pozitivnog bilansa poslovanja, do donošenja eventualne odluke o zaduživanju radi prevazilaženja negativnih posledica.
Da li imate procjenu kolika će biti šteta po Budvu, budući da je to najjača turistička destinacija?
Carević: U ovom trenutku jako je nezahvalno prognozirati intenzitet štete koja će nastati po Budvu kada je u pitanju ljetnja turistička sezona. Evidentno je da će se negativne posledice ekonomske krize koja slijedi poslije završetka pandemije osjetiti u ukupnom turističkom prihodu i naš grad neće biti izuzetak u tom pogledu. Prirodno je da u vrijeme krize ljudi prvo uskraćuju one troškove za koje smatraju da su luksuzniji kao što je ljetovanje, a po sistemu lančane reakcije naša turistička privreda neće biti na nivou kako smo to predvidjeli prošle godine. Potrudićemo se da setom mjera olakšica za turističku privredu privučemo goste ove godine, što neće biti lak zadatak. Budva kao atraktivna turistička destinacija ima svoje prednosti u odnosu na konkurenciju, tako da treba biti optimista.