Uplate za učešće u igrama na sreću, bilo da se one organizuju na internetu ili u prostorima koji su za to predviđeni, trebalo bi da se omoguće isključivo putem platnih kartica, koje bi istovremeno koristile i za registraciju igrača.
To je jedan od predloga koji su tridesetak nevladinih organizacija i više pojedinaca, među kojima su i roditelji lica sa problemom te vrste zavisnosti, uputili Ministarstvu finansija na Nacrt zakona o igrama na sreću.
Osim što bi se na taj način, kako navode, u cjelosti suzbila mogućnost maloljetnih lica da budu učesnici u igrama na sreću, time bi se, dodaju, prevenirala široko rasprostranjena praksa zelenašenja”.
Akcelerator društvenih promjena-Zid (ADP-Zid), kao nosilac inicijative, organizacija je koja se problemima koje prouzrokuje priređivanje igara na sreću bavi više od 15 godina. Osnivači su Savjetavališta “Entera, u Podgorici, koje se bavi prevencijom i tretmanom osoba sa problemima koje prouzrokuje kockanje.
Među nevladinim organizacijama koje su podržale inicijativu su Udruženje Roditelji, Građanska alijansa, Crnogorski ženski lobi, Centar za građanske slobode, Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore, NVO Prima, Prona,Sos telefon za žene i djecu žrtve nasilja iz Nikšića i Podgorice, LGBT Forum Progres…
U komentarima koji su upućeni resoru finansija navode da je problem sa kockanjem, prema Međunarodnoj klasifikaciji bolesti ICD-10, opisan u poglavlju “Poremećaj navika i kontrole impulsa kao patološko kockanje (F63.0)” i da predstavlja poremećaj gdje se osoba ne može oduprijeti impulsima za kockanjem, što dovodi do ozbiljnih zdravstvenih, porodičnih, socijalnih i profesionalnih posljedica.
Iako se u analizi uticaja Zakona navodi da su prvi prioriteti novog Nacrta zakona društveno odgovorno-priređivanje i prevencija/ zaštita igrača i maloljetnika, cijenimo da je u postojećem tekstu propuštena prilika da se suštinski djeluje u ova dva segmenta ili preuzmu pravne tekovine razvijenih zemalja kao polazni osnov i minimum za uređenje ove oblasti, stoji u tekstu koji je upućen resoru Novice Vukovića.
Dodaju da tekst zakona jeste unaprijeđen, ali da se ponovo forsiraju rješenja koja do sada nisu dala nikakve rezultate:
“Poput udaljenosti mjesta za kockanje od škole, koja su sad, gle apsurda, smanjena sa 250 na 170 metara, ili ukidanje saglasnosti skupštine stanara za otvaranje kladionice, što je bilo predviđeno u
prethodnom Nacrtu zakona, stoji u tekstu.
Ispred tridesetak NVO i više pojedinaca, naveli su više predloga za izmjene zakona. Pored zahtjeva da se ukine bilo kakva mogućnost gotovinskih uplata, predlažu regulaciju te procedure putem registracionih kartica, na način što bi pojedinačni nalozi bili povezani sa bankovnim nalozima i kreditnim karticama vlasnika kartice i naloga preko kojih se isključivo mogu dopunjavati kartice. Kartice bi istovremeno služile za registraciju prilikom ulaska u prostore predviđene za priređivanje igara na sreću i na veb sajtovima priređivača.
Izvor: Vijesti