Praznične proslave za zaposlene u Velikoj Britaniji strogo su kontrolisane, dok su u Sjedinjenim Američkim Državama raznovrsne

Korporativni praznični događaji nijesu samo prilika za slavlje, već donose dugoročne koristi poput izgradnje timskog duha, povećanja motivacije i opšteg zadovoljstva zaposlenih, što sve zajedno doprinosi uspjehu poslovne organizacije. Ovakvi događaji često služe kao način da se zaposlenima iskaže zahvalnost za njihov trud tokom godine, čime se povećava njihovo zadovoljstvo, jača osjećaj zajedništva i međusobne podrške, što je temelj zdrave korporativne kulture.

Ovo je takođe prilika da se zaposleni zabave, što doprinosi boljoj ravnoteži između poslovnog i privatnog života. U opuštenoj atmosferi mogu se pojaviti kreativnije ideje i rješenja, dok razgovori s kolegama iz drugih sektora mogu pospješiti inovacije i bolju saradnju na projektima.

Vjerovatnije je da će zaposleni koji se osjećaju uvaženo i poštovano ostati u organizaciji, čime se smanjuje fluktuacija radne snage. Na kraju, ovakvi događaji mogu biti i odlična prilika za dijeljenje važnih informacija o budućim planovima, ciljevima i inicijativama u opuštenijem okruženju, što povećava angažman zaposlenih.

Ali, koliko obično koštaju svečani ručkovi ili večere za zaposlene na Zapadu?

Naravno, cijena zavisi od okruženja, tipa restorana, ponude menija, broja gostiju i nivoa formalnosti, pa tako poslovna večera u nekom američkom restoranu srednje klase košta između 30 i 100 dolara po osobi, uključujući piće, obrok, predjelo i desert. Najprestižniji poslovni magazini u SAD preporučuju prosjek od oko 37 dolara po osobi za kompanijske večere za veći broj zaposlenih, dok se iznos preko 68 dolara po osobi smatra izdašnijim.

“Firme do 25 zaposlenih mogu da prođu s troškom od oko hiljadu dolara,” kažu u finansijsko-analitičkoj kompaniji NAV Technologies.

Međutim, cijena varira ne samo u zavisnosti od veličine firme, već i od sektora poslovanja. Na primjer, u finansijskom sektoru prosjek je između 75 i 200 dolara po zaposlenom. Dodatni elementi, poput konzumacije alkohola, napojnica i dodatnih usluga, mogu povećati ukupnu cijenu. Prilikom procjene troškova važno je uzeti u obzir specifične okolnosti i želje.

S obzirom na to da su profiti američkih kompanija znatno veći, njihovi stvarni troškovi po zaposlenom mogli bi, u konačnom zbiru, biti niži nego kod nas – iako za ovu tvrdnju nema konkretnih dokaza. Zvanična statistika o “troškovima prazničnih proslava” ne postoji, a podaci su uglavnom zasnovani na preporukama menadžera, savjetodavnih firmi i ličnim iskustvima.

Koliko cijena hrane igra ulogu, vidi se i na primjeru britanskih preduzeća. I u Ujedinjenom Kraljevstvu postoji kultura povremenog korporativnog druženja, posebno uoči praznika. Međutim, za razliku od SAD-a, hrana je na Ostrvu znatno skuplja.

Za razliku od Amerikanaca, Britanci imaju striktna pravila o dozvoljenim limitima za potrošnju na kompanijske događaje – koje reguliše država. Prekoračenje ovog limita dodatno se oporezuje po brutalnoj stopi od 90 odsto. Dozvoljeni limit je 150 funti po osobi godišnje za kompanijske događaje.

Kako navodi SAP UK, “za svakog zaposlenog koji plaća porez po stopi od 40 odsto, prekoračenje limita od 150 funti (teoretski, čak i za jednu funtu) koštaće kompaniju otprilike 90 odsto više. Drugim riječima, božićna zabava od 200 funti po osobi, koja uključuje PDV, piće, prevoz i smještaj, na kraju košta kompaniju organizatora 380 funti.”

(Biznis.rs)

Slični Članci