Povlašcenim proizvođačima struje 7,5 miliona eura

Povlašćenim proizvođačima je, na ime podsticaja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, u prvih šest mjeseci ove godine isplaćeno 7,5 miliona eura, saznaje Pobjeda.

Ranije je iz Crnogorskog operatera tržišta električne energije (COTEE) saopšteno da je od 1. maja 2014. godine, kada je počelo podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, do kraja prošle godine povlašćenim proizvođačima, na ime podsticaja isplaćeno 7,5 miliona eura, od čega u prošloj godini 4,5 miliona. To bi značilo da je do sada povlašćenim proizvođačima isplaćeno više od 15 miliona eura.

Prema podacima COTEE najveći udio u proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora ima vjetroelektrana Krnovo sa 57 odsto, dok su 12 malih hidroelektrana učestvovale sa 43 odsto.

Prema saznanjima Pobjede najviše novca po osnovu podsticaja u prva dva kvartala, oko 4,3 miliona eura, dobila je kompanija Krnovo Green Energy. Ta vjetroelektrana je vlasništvo austrijske firme Ivikom konsalting i francuske Akuo enerdži, a Masdar iz Abu Dabija je početkom godine kupio 49 odsto akcija. VE je u prvih šest mjeseci proizvela 82,7 miliona kilovatsati (kWh).

Od vlasnika malih hidroelektrana (mHE) najviše je za prvih šest mjeseci dobila kompanija Hidroenergija Montenegro oko 1,5 miliona eura, koja ima šest mHE Jezerštica, Bistrica, Orah, Rmuš, Spaljevići 1 i Šekular. One su za šest mjeseci proizvele 28,7 miliona kWh. Ova kompanija je prošle godine dobila 1,37 miliona eura. Osnivači Hidroenergije su, prema podacima iz Centralnog registra privrednih subjekata, Ranko Ubović, Aleksandar Mijajlović i firma Hemera kapital, vlasništvo Olega Obradovića, koji je i ovlašćeni zastupnik Hidroenergije.

Podgorička kompanija Kronor je za proizvodnju mHE Jara i Babino Polje dobila za šest mjeseci 1,1 milion eura. Ove dvije elektrane su u prvoj polovini godine proizvele 21,04 miliona kWh, a lani su na ime podsticaja dobili 645.530 eura. Osnivači Kronora su kompanije Kroling Željka Miškovića, Mont Hidro Predraga Bajovića i Normal Žarka Burića.

Hidro Bistrica je u mHE Bistrica za pola godine proizvela 6,2 miliona kWh i naplatila 300.000 eura. Ima pet zaposlenih, a završila je prošlu godinu u minusu od 250,6 hiljada eura. Imovina kompanije je vrijedna 6,4 miliona eura, ima dugoročne obaveze od 6,9 miliona, lani nije imala prihod, a rashod je bio 37,5 hiljada eura. Osnivači su podgorička kompanija Sinerdži, bjelopoljska Gradnja, kosovski Triangl dženeral kontraktors INC i češka firma Vodni zdroje.

Prema saznanjima Pobjede kompaniji Sinerdži je u prva dva kvartala isplaćeno i oko 100.000 eura, za mHE Vrelo, koja je proizvela 1,8 miliona kWh. Ovoj kompaniji je na ime podsticaja lani isplaćeno 153.120 eura. Vlasnici firme su Kia Montenegro, čiji je osnivač Zeljko Đuranović, a zastupnik i direktor Vuk Rajković, zatim Dragana Bošković, Tomaš Hajek, Uroš Karadžić i Radoje Vujadinović.

Preduzeće Igma enerdži je za mHE Bradavec i Piševsku Rijeku dobila u prva dva kvartala oko 270.000 eura za 5,1 milion proizvedenoh kWh. Prema podacima COTEE-a Igma enerdži je prošle godine na ime podsticaja dobila 223.530 eura. Vlasnik ove firme je Igma grand Igora Mašovića. Imovina firme vrijedna je dva miliona eura, ima šest zaposlenih, završila je prošlu godinu u plusu od 69 hiljada eura.

Predstavnici Ministarstva ekonomije saopštili su ranije da podsticaji za energiju iz obnovljivih izvora energije za ovu godinu ostaju isti, jer je dio neutrošenih sredstava prenesen iz prošle godine, kao i da ni na koji način neće uticati na povećanje računa za struju. Vrijednost naknade je početkom prošle godine povećana sa 0,129 centa po kilovat satu na 0,473 centa.

Pobjeda

Slični Članci