Potpis olovkom odlazi u istoriju

U poslovnom svijetu standard u elektronskoj komunikaciji postaje razmjena podataka, dokumenata, mejlova koji su potpisani digitalnim sertifikatom (kvalifikovanim elektronskim potpisom). Crna Gora ne zaostaje puno, pa već imamo široku upotrebu elektronskog potpisa u zdravstvu, obrazovanju, poreskoj politici, javnim nabavkama i slično.

Elektronski potpis ima istu pravnu snagu kao i svojeručni potpis i pečat u odnosu na podatke u papirnom obliku i prihvatljiv je kao dokazno sredstvo u postupcima pred nadležnim državnim organima i organima lokalne samouprave.

Zakon

Kako je regulisano dobijanje elektronskog potpisa i za šta se može koristiti objasnila nam je generalna direktorica Direktorata za elektronsku upravu i informatičku bezbjednost Milica Janković.

“Dobijanje elektronskog potpisa je regulisano Zakonom o elektronskom potpisu, koji je u posljednjih 12 godina usklađivan sa pravnom legislativom Evropske unije, a od maja ove godine je na snazi Zakon o elektronskoj identifikaciji i elektronskom potpisu koji je usklađen sa EIDAS uredbom o elektronskoj identifikaciji i uslugama povjerenja u elektronske transakcije na unutrašnjem tržištu. Elektronski potpis kao skup podataka u elektronskom obliku, koji je logički povezan sa elektronskim dokumentom, služi za potpis, elektronsku identifikaciju potpisnika i provjeru vjerodostojnosti potpisanog elektronskog dokumenta”, kazala je Janković.

Kako je dodala, na formiranje cijene digitalnog sertifikata, svakako, utiče konkurentnost u oblasti izdavanja sertifikata.

“Ministarstvo preporučuje da se cijena usluga sertifikovanja prilagodi kako bi se podstakla masovnija upotreba elektronskog potpisa. Trenutno u Crnoj Gori postoje dva sertifikaciona tijela – GOV.CA za potrebe izdavanja sertifikata organima državne uprave i Pošta CA koja izdaje digitalne sertifikate za građane i privredu, po cijeni od 110 eura. Oba tijela izdaju sertifikate sa rokom važenja tri godine. Postoji interesovanje da se davanjem usluga sertifikovanja za elektronske transakcije, osim Pošte, bave i ostali subjekti, koji ispune zakonske uslove”, istakla je naša sagovornica.

Ona tvrđi da kvalifikovani elektronski potpis omogućava potpunu sigurnost, bezbjeđnost i visok stepen pouzdanosti. Svaki korisnik će preko svog mobilnog telefona moći da koristi elektronski potpis u transakcijama i elektronskoj komunikaciji.

“Korišćenje elektronskog potpisa podrazumijeva ispunjenje zahtjevnih kriterijuma u vezi sa davaocima usluga sertifikovanja za elektronske transakcije, koji su zaštićeni od neovlašćenih izmjena i koji obezbjeđuju tehničku i kriptografsku sigurnost procesa. Korišćenjem elektronskog potpisa se osigurava autentičnost potpisnika i zaštita integriteta potpisanog dokumenta”, naglašava Janković. Objasnila je da je potrebno da korisnik posjeduje digitalni sertifikat koji izdaje Pošta CA, kojim se identifikuje na internetu i koji mu omogućava da dokument elektronski potpiše.

Procedura instalacije digitalnog sertifikata na računaru je detaljno objašnjena u uputstvu koje korisnici dobijaju uz sertifikat.

“Elektronska identifikacija i primjena usluga elektronske transakcije (elektronskog potpisa) izuzetno je značajna za elektronske usluge koje se pružaju u zdravstvu, obrazovanju, poreskoj politici, javnim nabavkama i slično”, poručila je sagovornica Pobjede.

(Opširnije u Pobjedi)

Slični Članci