Telekom u prvom kvartalu lider u postpejdu, bilježi i rast prihoda i dobiti
Tržišno liderstvo u postpejdu, rast korisnika optike i fiksnih servisa, kao i rast ukupnih prihoda i profitabilnosti, obilježili su prvi kvartal Crnogorskog Telekoma u ovoj godini. Telekom je uz to u istom kvartalu prvi u Crnoj Gori lansirao komercijalnu 5G mrežu, trenutno dostupnu građanima Podgorice, i nastavio sa značajnim unapređivanjem kapaciteta i dostupnosti svoje optičke i mobilne mreže širom Crne Gore.
Rast prihoda od 2,8% u odnosu na uporedni period prošle godine uslovljen je boljim rezultatima i u dijelu maloprodajnih i veleprodajnih usluga. Operativna dobit prije kamata, poreza i amortizacije (EBITDA), isključujući posebne uticaje i nakon najma, u prvom kvartalu ove godine iznosila je 6,8 miliona, dok je neto dobit iznosila 0,8 miliona.
„Tehnološko liderstvo smo u prethodnom kvartalu zadržali puštanjem u rad prve komercijalne 5G mreže u zemlji, i to na četiri lokacije u glavnom gradu Crne Gore, čime smo napravili još jedan značajan iskorak u razvoju infrastrukture i stvaranju uslova za razvoj inovacija i privrede u zemlji. Riječ je o prvoj fazi širenja 5G mreže, koju nastavljamo i u narednom periodu i planiramo da obuhvatimo više crnogorskih gradova na jugu i sjeveru zemlje.
Uz to, započeli smo veliki projekat modernizacije mobilne mreže i pojačavanje njenih kapaciteta na 80 lokacija u Crnoj Gori, koristeći na najbolji način frekvencije iz spektra koji smo zakupili na decembarskoj aukciji, i unapređujući tehnologiju koja nam je već na raspolaganju. Korisničko iskustvo i brzina i kapacitet mreže su nerazdvojni, što će se naročito pokazati u predstojećoj sezoni, u kojoj očekujemo značajan broj turista i novih korisnika naše mreže“, kazao je Stjepan Udovičić, izvršni direktor Crnogorskog Telekoma.
Tržišni lider u postpejdu, uz rast u fiksnim servisima
Osim tržišnog liderstva u oba segmenta mobilnog postpejda – rezidencijalnom i poslovnom – Crnogorski Telekom je na kraju prvog kvartala 2022. godine zadržao prvo mjesto i po broju korisnika mobilnog interneta.
Tako je bilo aktivno sa 266 hiljada postpejd SIM kartica, što je 7% više u odnosu na prvi kvartal prethodne godine. Broj aktivnih pripejd kartica iznosio je 113 hiljada, a broj korisnika mobilnog interneta porastao je za 10%, i iznosio je na 224 hiljade.
Broj korisnika na optici porastao je za 16% i iznosio je 29,5 hiljada, dok je broj TurboDSL korisnika porastao za 6% u odnosu na uporedni period 2021. godine i iznosio je 34,5 hiljada. Zabilježen je i rast u broju korisnika TV usluga u iznosu od 5%, dok je broj korisnika usluga širokopojasnog interneta porastao za 2%.
Redizajn portfolija i dodatno približavanje usluga našim korisnicima
Osim rada na mreži, u Telekomu su prvi kvart posvetili i radu na novoj ponudi za korisnike.
„Zbog toga smo u prvom kvartalu ljudske resurse usmjerili s jedne strane ka osvježavanju postpejd portfolija, kako bismo ponudili veću raznovrsnost sve zahtjevnijim korisnicima u zemlji, a s druge strane ka pripremi procesa i digitalnih alati za osiguranje čim efikasnijeg opsluživanja naših operacija.
Kao što sam više puta kazao, težimo tome da izgradimo kompaniju u kojoj će i našim korisnicima i našim zaposlenima sve što im je potrebno biti dostupno u nekoliko klikova, jer samo digitalizacijom procesa s oba kraja možemo ubrzati procese i ostvariti dobre poslovne rezultate. Samo zadovoljni zaposleni mogu dovesti do zadovoljnih korisnika“, zaključuje Udovičić.