Posljednji vikend pred izbore: I Kamala i Tramp tvrde da su spasioci Amerike

Kamala Haris i Donald Tramp nastavili su žestokim tempom svoju izbornu kampanju, predstavljajući se kao spasioci SAD

Demokratska potpredsjednica koja bi mogla da postane prva žena predsjednik u SAD i republikanski milijarder koji sanja o povratku u Bijelu kuću, su u punom zamahu.

Atmosfera je jako naelektrisana sa dnevno po jednom političkom i medijskom kontroverzom i strahovanjima o izbijanju nasilja poslije 5. novembra, prije svega ako rezultat bude jako tijesan kao što prognoziraju sve ankete.

Ovog vikenda Kamala Haris ponovo obilazi ključne države SAD koje će biti odlučujuće za izbore u utorak.

U južnoj državi Džordžiji, Sjevernoj Karolini na jugoistoku i Mičigenu na sjeveru ona pokušava da ubijedi posljednje neodlučne glasače da je ona „lijek“ za bivšeg republikanskog predsjednika, kao što je rekao njen kandidat za potpresjednika Tim Volc.

Tokom tri uzastopna mitinga u Viskonsinu, još jednoj od sedam odlučujućih država, Haris je pozvala da se „okrene strana na deceniju Donalda Trampa“ koji je, kako je rekla, poremetio američku demokratiju.

S druge strane Tramp, sa populističkom i sve autoritarnijom retorikom danas ide na mitinge u Virdžiniju i u Sjevernu Karolinu.

Tramp: Ako Haris pobijedi, SAD će postati mračni izbjeglički kamp

Tramp je u Gastoniji u Sjevernoj Karolini ponovo oslikao crnu sliku SAD koje će „okupirati“ milioni ilegalnih imigranata, „najgore ubice“ koje su izašle iz „zatvora svijeta“ i „psihijatrijskih azila“.

Obećao je da će ih protjerati tvrdeći s druge strane da će ukoliko njegova rivalka pobijedi zemlja biti pretvorena u „mračni i opasni izbjeglički kamp“.

TrampTramp (Foto: Guliver, AP Photo/Evan Vucci)

On je ponovo napao Kamalu Haris kao „nekompetentnu“ i izjavio da će „5. novembar biti najvažniji dan u američkoj istoriji“.

Odbrana prava na abortus u srcu kampanje 

Demonstracije žena organizovane su u više američkih gradova dok je odbrana prava na abortus bila u srcu kampanje i demokrate računaju na njihove glasove.

Na Foks Njuzu Tramp je napao izbornu reklamu koja pokazuje žene kako glasaju za Kamalu Haris, bez, kako izgleda, da su to rekle svojim supruzima.

„Možete li zamisliti neku ženu da ne kaže svom suprugu za koga glasa. To je smiješno“, rekao je Tramp.

On je nazvao podatke o zaposlenju objavljene prethodnog dana i koji su lošije nego očekivano „poklonom“ za njegovu kampanju mada stručnjaci kažu da se radi o privremenoj fluktuaciji.

Tramp je predvidio da će se dogoditi depresija kao ona 1929. godine, ako njegova rivalka bude izabrana.

Haris: Tramp je opsjednut osvetom

Aktuelna potpredsjednica je dodatno ubrzala svoju kampanju u posljednjem sprintu. U posljednjoj reklami za kampanju ona podsjeća građane SAD da „imaju mnogo više zajedničkog od onog što ih dijeli“.

Haris Haris (Foto: Guliver, AP Photo/Matt Slocum))

„Obavezujem se da ću biti predsjednica za sve Amerikance“, obećava ona naspram svog protivnika koga opisuje kao „nestabilnog i opsednutog osvetom“ za izbore 2020. godine, koje je izgubio od Džoa Bajdena i čiji gubitak nikad nije priznao.

„Pobedićemo jer znate šta branite“, rekla je Kamala Haris u Atlanti, pozivajući glasače da „konačno okrenu stranu na deceniju Donalda Trampa“, koja ih je kako je dodala „zamorila“.

Izborna kampanja 2024. koju prati cio svijet a posebno Evropa i Bliski istok bila je posebna po mnogim stvarima, u roku od nekoliko nedjelja ljetos je 81-ogodišnji predsjednik Džo Bajden odustao od trke i prepustio to svojoj potpredsjednici Kamali Haris, a Tramp je bio na meti dva pokušaja atentata.

Od tada dvoje protivnika čine sve da privuku žene, mlade i glasaće afroamerikance, arapske muslimane i latinoamerikance.

Izbori u utorak bi mogli da budu toliko sporni u politički rascjepkanoj zemlji da će možda biti potrebni dani dok se ne budu znali konačni rezultati.

Više od 73 miliona Amerikanaca već je glasalo poštom ili na prevremenom glasanju, prenosi RTCG.

Slični Članci