Navodi u izvještaju nezavisnog revizora Deloitte na osnovu revizije finansijskih iskaza Port of Adria AD Bar odraz su standardne forme izvještavanja koji se primjenjuju na osnovu Međunarodnih standarda revizije. Kontinuitet poslovanja Port of Adria nije ugrožen ni na koji način, navode iz kompanije u saopstenju dostavljenom nasom portalu.
REVIZORSKI IZVJESTAJ MOZETE POGLEDATI OVDJE:
http://www.bankar.me/wp-content/uploads/2017/06/Revizorski-izvjestaj-2016.pdf
Kompanija tačno i pravovremeno obračunava poreske obaveze prema Državi i uredno ih izmiruje. Pismo podrške većinskog vlasnika Global Ports Holding potvrda je postojeće prakse jer kompanija ne bi bila u mogućnosti da realizuje planirani investicioni i socijalni program, da nije bilo finansijske podrške matične kompanije. Od momenta promjene većinskog vlasnika, Port of Adria bilježi pozitivan rastući operativni rezultat, što znači da su prihodi od obavljanja redovne djelatnosti veći od rashoda poslovanja. Sve ostalo, uključujući npr. akumulirani gubitak i otvorena pitanja sa AD Luka Bar, posljedica su naslijeđenog stanja u bilansima, sprovođenja socijalnog programa i neadekvatno riješenih odnosa dva koncesionara.
Problem obezvređenja zemljišta, građevinskih objekata i opreme datira iz perioda prije privatizacije. U svom izvještaju za 2013. godinu, nezavisni revizor se uzdržao od mišljenja upravo ukazujući na činjenicu da Društvo, tada u većinskom vlasništvu Države, nije ispitalo umanjenje vrijednosti osnovnih sredstava iako su postojale naznake da su neke grupe tih sredstava obezvrijeđene.
Nakon preuzimanja Port of Adria, za potrebe izrade konsolidovanog izvještaja o poslovanju Holdinga, Global Ports je u 2014. godini angažovao nezavisnog procjenitelja iz Turske koji je procijenio vrijednost nekretnina, postrojenja i opreme kompanije. Kao ovlašćeni revizor Port of Adria, Deloitte je imao uvid u ovu novu procjenu i na osnovu toga dao negativno mišljenje smatrajući da je u bilansima Port of Adria vrijednost osnovnih sredstava precijenjena, te da je trebalo izvršiti obezvređenje sredstava u iznosu od oko 26 miliona eura.
Do kraja 2017. godine, menadžment Port of Adria namjerava da angažuje nezavisnog procjenitelja koji će procijeniti osnovna sredstva i čiji će izvještaj biti predstavljen akcionarima kompanije. U skladu sa tim, a na osnovu odluke Skupštine akcionara, računovodstveno će se konstatovati stvarno stanje.
Konstatacija revizora o neadekvatno obračunatim odloženim porezima direktna je posljedica prethodno navedenog, s obzirom da je u pitanju kalkulativna kategorija koja se obračunava na privremenu razliku između neto sadašnje vrijednosti sredstava u poreske i računovodstvene svrhe. Ova stavka nema uticaja na stvarnu obavezu za porez prema Državi na kraju obračunske godine.
Vrijednosti neusaglašenih potraživanja, odnosno obaveza sa AD Luka Bar iznose 165.732 eura i 22.357 eura, respektivno i predmet su kontinuirane komunikacije između dvije kompanije.
S obzirom na pravni stav Vrhovnog suda kojim je potvrđeno da individualni kolektivni ugovor nije u primjeni, rezervisanje za buduće otpremnine zaposlenih izvršeno je na osnovu odredbi Zakona o radu. U međuvremenu, Port of Adria je predala inicijativu za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Granskog kolektivnog ugovora za pomorski saobraćaj i lučko-pretovarne usluge, zakljucuju u saopstenju iz kompanije.