Popularni sajt Booking izgubio na sudu: Ukida se praksa po kojoj je poznat

Digitalna platforma Booking.com potencijalno ograničava konkurenciju ugovorom određujući cjenovni prag za hotelski smeštaj, presudio je Evropski sud pravde (ECJ).

U ugovorima sa onlajn platformama za rezervaciju smeštaja, hoteli se često obavezuju da neće nuditi niže cijene na sopstvenim veb stranicama i veb-sajtovima konkurentskih platformi, prihvatajući princip pariteta cijena.

Njemački regulator konkurencije zabranio je takve ugovorne prakse i na veb-sajtovima hotela i na veb lokacijama digitalnih konkurenata, dok je Evropska komisija ograničila zabranu samo na hotele.

Evropski zakon o digitalnim tržištima zabranjuje velikim onlajn platformama ugovorne odredbe o „paritetu“ cijena i druge slične mjere.

Evropski sud je danas presudio da Booking.com nije ponudio dokaze koji bi opravdali primjenu takve klauzule.

„Nije dokazano da su klauzule o paritetu cijena, bilo široko ili usko definisane, objektivno neophodne za postizanje glavnog poslovnog cilja, niti da su srazmjerne cilju koji žele da ostvare“, rekle su sudije.

Odredba o paritetu cijena spada u grupu specifičnih ugovornih klauzula koje ograničavaju slobodu poslovanja preduzeća, kao što su zabrana međusobne konkurencije i ugovora o isključivim nabavkama, a sama po sebi predstavlja kršenje propisa o ravnopravnoj konkurenciji. EU ih dozvoljava preduzećima pod uslovom da su ograničeni i ključni za postizanje postavljenog ekonomskog cilja.

Sudije su zaključile da bi odredba Booking.com-a o pragu cijene za hotelski smeštaj mogla da ograniči konkurenciju među digitalnim platformama i istisne manje i nove igrače na tržištu.

Ova odredba takođe nije od suštinskog značaja za ekonomsku održivost Booking.com-a, zaključili su.

Međutim, dodaju da ta odredba ne predstavlja kršenje propisa o ravnopravnoj tržišnoj utakmici.

Booking Holdings je saopštio da je razočaran presudom.

 

Slični Članci